Έκαναν... συνήθεια το 1-1

Συμβιβασμός στο Τσίρειο ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ομόνοια

ΑΕΛ και Ομόνοια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Τσίρειο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος στο β’ γκρουπ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 14’ με τον Ζαχαρίου. Για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Έουλερ στο 85’ με ένα φανταστικό σουτ από το ύψος της περιοχής. Οι δύο ομάδες βρήκαν αρκετές καλές ευκαιρίες κυρίως στο β’ μέρος αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν περισσότερα τέρματα.

Η ΑΕΛ μπήκε με περισσότερη διάθεση στο παιχνίδι σε σύγκριση με την Ομόνοια και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Αντωνίου και Τόρες.

Παρ’ όλα αυτά, η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 14’ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Κακουλλής έδωσε την κάθετη πάσα στον Ζαχαρίου ο οποίος κέρδισε τις κόντρες και βγήκε τετ α τετ με τον Μέγερι τον οποίο πλάσαρε ιδανικά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο γκολ των «πράσινων» αλλά οι περισσότερες επιθετικές τους προσπάθειες έμεναν ημιτελείς. Παρ’ όλο που η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε την κατοχή που σε κάποιο σημείο έφτασε στο 69%-31%, δεν μπόρεσε να φτάσει στο ζητούμενο που ήταν το γκολ.

Η Ομόνοια στις αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνη αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις όποιες προϋποθέσεις βρήκε σε δεύτερο γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Λένον να είναι μπροστά στο σκορ με 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με απαιτήσει στην επανάληψη και πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο κατέγραψαν δύο τελικές προσπάθειες.

Στο 46’ ο Ρίερα έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρόσα επιχείρησε να απειλήσει μέσα από την περιοχή και ο Παναγή μάζεψε εύκολα το σουτ του Σλοβένου.

Η Ομόνοια στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις μέσα σε ένα λεπτό. Στο 57’ ο Λοβέρα έκανε την κοντινή κεφαλιά αλλά ο Μέγερι απέδειξε για άλλη μια φορά την τεράστια κλάση του και πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κίκο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 60’ ο Μαρόσα έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς ο Παναγή απέκρουσε με τα πόδια την κοντινή κεφαλιά του επιθετικού της λεμεσιανής ομάδας. Ο 28χρονος προσπάθησε να απειλήσει και στο 75’ με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 85’ με τον Έουλερ. Ο Βραζιλιάνος με έναν κεραυνό από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Παναγή.

H Ομόνοια στο 87’ έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι με τον Μάταβζ να σημαδεύει το δοκάρι μετά από γύρισμα του Μποτεάκ.

Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και πήραν από ένα βαθμό. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 33 βαθμούς και η ομάδα του Σάββα Παντελίδη στους 32.

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγερι, Αντωνίου (84' Μπαλντέ), Σωτηρίου, Ριστέφσκι, Μαζάν, Φραντζής, Ριέρα (54' Έουλερ), Νταβόρ (69' Ρέινολντς), Τόρες (69' Ανδρέου), Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (69' Μάιντεβατς)

Ομόνοια (Λένον): Παναγή, Ψάλτης, Λανγκ, Παναγιώτου, Κίκο (61' Λέτσιακς), Ζαχαρίου (74' Μποτεάκ), Χαραλάμπους (69' Γιούστε), Μπασιρού, Ασάντε (61' Λοΐζου), Λοβέρα, Κακουλλής (61' Μάταβζ)

Σκόρερ: 85' Έουλερ / 14' Ζαχαρίου

Κίτρινες κάρτες: 30' Φραντζής, 36' Ριέρα / 31' Κακουλλής

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ανδρέας Μ. Αργυρού

4ος Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού

VAR: Λούκας Σωτηρίου