Επιτέλους νίκη… καλώς τον Μιραλάς

Στα τρίποντα επέστρεψε η ΑΕΛ που κέρδισε εκτός έδρας την ΕΝΠ με γκολ του Βέλγου μεσοεπιθετικού

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η ΑΕΛ κόντρα στην ΕΝΠ με 1-0 μέσα στο «Τάσος Μάρκου» και επέστρεψε στις νίκες μετά τις 28 Οκτωβρίου. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ήταν ο Κέβιν Μιραλάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45+2. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός μπορούσε να πετύχει κι’ άλλο γκολ, καθώς έχασε τεράστια ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όμως γενικά είχε πολύ καλή εμφάνιση και δια ποδός του ιδίου ήρθε η επιστροφή στις νίκες.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα από την αρχή, επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό για να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα του Τσέντομιρ έφτιαξε προϋποθέσεις προς την εστία της ΕΝΠ, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή στο 11ο λεπτό με τον Μιλιτσεάνου από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Κόστιτς, ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση.

Από εκεί και πέρα η ΕΝΠ απάντησε στην καλή ευκαιρία της ΑΕΛ, με τον Κωνσταντίνου από κοντά να μην κάνει καλό σουτ και να χάνεται τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια το σκηνικό ήταν ίδιο μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο μέρος με την ΑΕΛ να πιέζει και την ΕΝΠ να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Όμως στο 45’ η υπεροχή της ΑΕΛ έφερε καρπούς, καθώς ο Κάσα ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κοτσώνη κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο ο Μιραλάς το μετουσίωσε σε γκολ στο 45+2’, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η ΕΝΠ μπήκε με καλύτερη διάθεση στο πρώτο πεντάλεπτο, η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 52’ ο Μιραλάς έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Κασά, ο οποίος απέναντι από τον Κόστιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο κίπερ της ΕΝΠ είπε «όχι», όπως έκανε και στο 54’ στο σουτ του Τσιμπόλα.

Από εκεί και πέρα αν και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε η ΕΝΠ πίεσε για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να βρει την μεγάλη ευκαιρία για να απειλήσει. Από την άλλη η ΑΕΛ αμυνόταν καλά και βρήκε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία στο 71’ με τον Μιραλάς, ο οποίος απέναντι στον Κόστιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο κίπερ των «βυσσινή» είπε και πάλι «όχι», κρατώντας την ΕΝΠ μέσα στο παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά η ΕΝΠ άσκησε ψηλή πίεση στην ΑΕΛ, με σκοπό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι παίκτες του Γιανέφσκι έδειξαν χαρακτήρα, περιόρισαν τον αντίπαλο και κατάφεραν στο τέλος να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης με 1-0.