Η πρόκριση Λεμεσό…με μπόλικο άγχος

Στα ημιτελικά η ΑΕΛ με συνολικό σκορ 2-1

Μπορεί η Σαλαμίνα να επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 με το γκολ του Σιαθά «Αμμόχωστος» στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca-Cola, ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι είναι η ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 2-1.

Με αργό ρυθμό μπήκαν οι δυο ομάδες στο ματς και χωρίς να καταγραφεί κάτι το ιδιαίτερο. Στο 24’ ο Μπάμπιτς επιτέθηκε κατά μέτωπο και πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά δεν σημάδεψε σωστά, στην πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΛ στο ματς.

Ένα δεκάλεπτο μετά οι φιλοξενοπούμενοι απείλησαν με σουτ του Ριέρα από πολύ καλή θέση, ωστόσο ο Καμισοκό με τάκλιν έσωσε την ομάδα του.

Στο 56ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ. Ο Κρεάν σέντραρε από δεξιά, ο Σιαθάς πρόλαβε τον Κέρκεζ στο πρώτο δοκάρι και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βοζίνια και έκανε το 1-0.

Στο 73’ ο Τόρες με εξαιρετική λόμπα βρήκε τον Αντωνίου στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι όμως ήταν έτοιμος.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Καμισοκό (Σμοβς 42'), Μπρένο, Βαρέλα (Πικής 82'), Κρεάν (Οσέι 65'), Ντανίλο, Παύλου, Μουστιβάρ, Σιαθάς (Ντουβεντρού 65'), Χριστοφόρου, Σανκό (Κονφέ 46')

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Α.Αβραάμ (Ντανίλο 62'), Αντάμοβιτς (Νταβόρ 83'), Έουλερ (Αντωνίου 62'), Ριέρα, Τόρες, Μπάμπιτς (Μαέ 66')

Σκόρερς: Σιαθάς /-

Κίτρινες Κάρτες: Βαρέλα, Κονφέ / Μεντόγεβιτς, Ριέρα