Η ρουλέτα έβγαλε κίτρινο! (vid)

Η ΑΕΛ προκρίθηκε στους 8 επικρατώντας του συμπολίτη 5-4 στα πέναλτι

Πρώτο Λεμεσιανό ντέρμπι στο «Αλφαμέγα» με τα όλα του! Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (5-4) και πηρέ το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Με γρήγορο ρυθμό και με αρκετή βροχή ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό αναμεσά σε ΑΕΛ και Απόλλων.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε για τους «κυανόλευκους» στο 10ο λεπτό, με το διαγώνιο σουτ του Χέντι από τα δεξιά της περιοχής να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μούριελ.

Τέσσερα λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν με την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα να αναγκάζει το Γιοβάνοβιτς να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 21’ η ομάδα του Γιανέφσκι «άγγιξε» το γκολ, με τον Σις να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη πάσα στον Μπεραχίνο ο οποιος σε πρώτο χρόνο έβαλε την προβολή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του του πορτιέρο του Απόλλωνα.

Λία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 32’, η ομάδα του Μακρίδη έχασε την δικιά της πολύ καλή ευκαιρία, με τον Μαυρία να κάνει την παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή, τον Πίττα να μην μπορεί σε πρώτο χρόνο και τον Χέντι στη συνέχεια να κάνει το σουτ με τον Μούριελ να αποκρούει εξαιρετικά.

Λίγο πριν τη λήξη του Α’ μέρους, η ΑΕΛ βρήκε και δεύτερο δοκάρι! Ο Σις σύγκλινε από τα αριστερά, έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στην οριζόντια δοκό του Γιοβάνοβιτς!

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα απολυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη στη Λεμεσό με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στα μετόπισθεν, δίχως να θέλουν να ρισκάρουν.

Για ένα περίπου 20λεπτο η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να προσφέρουν το θέαμα που πρόσφεραν στο Α’ μέρος.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο Β’ μέρος στο 81’ με τον Μακρή να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Γιοβάνοβιτς να απομακρύνει με γροθιές.

Τέσσερα λεπτά μετά ο νεοεισελθόντας Γιόστεν επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά με τον Μούριελ να ελέγχει χωρίς πρόβλημα την μπάλα.

Έτσι οι δύο ομάδες σε ένα δεύτερο ημίχρονό με λιγοστό θέαμα, οδηγήθηκαν στην παράταση.

Α’ ημίχρονο παράτασης

Με τις δύο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν, ξεκίνησε η ημίωρη παράταση.

Στο 102’ ο Γιόστεν με μια καλή εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία του Μούριελ που όμως ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε σταθερά.

Χωρίς να δημιουργηθεί κάτι το μεμπτό ΑΕΛ και Απόλλωνας οδηγήθηκαν στο Β’ μέρος.

Β’ ημίχρονο παράτασης

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ξανοίχτηκαν με στόχο να πέτυχουν το γκολ της πρόκρισης.

Στο 112’ ο Νταμπό έχασε μεγάλη φάση για λογαριασμό των «κυανολεύκων», παίρνοντας την μπάλα μέσα στη περιοχή, κάνοντας στη συνέχεια το γυριστό σουτ με τον Μπιλοβάρ να βάζει σωτήρια το σώμα του και να διώχνει σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά η ομάδα του Μακρίδη απείλησε εκ νέου με το μακρινό σουτ του Γιόστεν να περνάει λίγο έξω απόν το δεξί κάθετο δοκάρι του Μούριελ.

Έτσι παρέμεινε το 0-0 με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην «ρωσική ρουλέτα»

Πέναλτι

Πρώτος στην άσπρη βούλα πήγε ο Σαχάρ για λογαριασμό του Απόλλωνα με τον Ισραηλινό να ευστοχεί και να κάνει το 1-0. Για την ΑΕΛ ακολούθησε ο Μπεραχίνο που ήταν εξίσου εύστοχος κάνοντας το 1-1.

Επόμενος για τους «κυανόλευκους» ο Αλεσάμι που αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Με την ΑΕΛ να έχει μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα, ο Παπαφώτης ευστόχησε και αυτός για την ομάδα του Γιανέφσκι κάνοντας το 2-1.

Ακολούθησε ο Χαμάς για την ομάδα του Μακρίδη που έστειλε στην αντίθετη γωνία τον Μούριελ ισοφαρίζοντας 2-2. Για την ΑΕΛ στην άσπρη βούλα οδηγήθηκε ακολούθως ο Τσιμπόλα που «μιμήθηκε» τους συμπαίκτες για το 3-2.

Τέταρτος παίκτης για τον Απόλλωνα ο Γιόστεν που με μια ωραία εκτέλεση έξανε το 3-3. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως συνέχισαν να ευστοχούν με τον Τεϊσέιρα να κάνει το 4-3.

Το βάρος για τον Απόλλωνα πήγε στον Ντιγκινί ένα αστοχούσε η ΑΕΛ θα έπαιρνε την πρόκριση. Ο Γάλλος όμως με ιδιαίτερη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μούριελ για το 4-4. Τζάλμα ο τελευταίος για την ΑΕΛ με τον Βραζιλιάνο να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να δίνει την πρόκριση στην ΑΕΛ!

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Σάντος, Τζάλμα, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τσιμπόλα, Νταβόρ, Μιραλάς (77' Παπαφώτης), Μακρής, Σις (113' Μιλιντσεάνου), Μπεραχίνο.

Απόλλων (Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας (69' Ντιγκινί), Σπόλιαριτς (69' Αλεσάμι), Ρομπέρζ, Βα (92' Ίλιεφ), Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ, Χέντι (99' Νταμπό), Ζράντι (83' Γιόστεν).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 71' Τσιμπόλα / 51' Σπόλιαριτς, 66' Μαυρίας, 71' Ρομπέρζ

Διαιτητής: Aureliano Gianluca

VAR: Di Paolo Aleandro