Και κΑΕΛα καρναβάλια!

Νίκησε την ΑΕΚ 2-1

ΑΕΛ από τα παλιά «υπέταξε» την ΑΕΚ μέσα στο «Άλφαμεγα»! Η ομάδα του Γιανέφσκι με «οδηγό» το Α’ μέρος κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο με 2-1 και ο στόχος της πρώτης εξάδας παραμένει ακόμη «ζωντανός». Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπεραχίνο 11’, Κατσανίκλιτς 35’ και Τρισκόφσκι 43’.

Φουριόζα μπήκε στο Α’ μέρος η ΑΕΛ που μόλις στο 2ο λεπτό σκόραρε με τον Κάσας, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε αφού σύμφωνα με το VAR ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν σε αντικανονική θέση.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως δεν πτοήθηκαν και στο 11’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπεραχίνο! Ο Κάσα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Άγγλο φορ να κατεβάζει αριστοτεχνικά την μπάλα και να πλασάρει έξοχα τον Πίριτς.

Τέσσερα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία με τον Σανχούρχο να παίρνει την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου και τον Ολιβέιρα να αποκρούει εξαιρετικά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και απείλησαν ξανά στο 34’, με τον Τζάλμα να βρίσκει εξαιρετικά τον Κατσανίκλιτς στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και τον τελευταίο να μην μπορεί να βρει στόχο όντας απέναντι από τον Πίριτς.

Ένα λεπτό μετά όμως ο Σουηδός πήρε το «αίμα» του πίσω πλασάροντας ευστοχά τον Πίριτς μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Παπαφώτη που έδωσε έτοιμο γκολ στον πρώτο.

Στο 43ο λεπτό ο διαιτητής αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Λαρνακιώτικης ομάδας, μετά από μαρκάρισμα του Μπιλοβάρ στον Τρισκόφσκι. Ο αρχηγός των φιλοξενουμένων ευστόχησε από τα 11 βήματα μειώνοντας για την ομάδα του.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Λεμεσιανή ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς ξεκίνησε την επανάληψη η ομάδα του Λουίς Όλτρα.

Η Λαρνακιώτικη ομάδα έχασε πολύ καλή φάση στο 65’ με τον Λόπες να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ολιβέιρα που μάζεψε σταθερά.

Τέσσερα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με την κεφαλιά του Γκονζάλεθ από την εκτέλεση κόρνερ του Λέδες να περνάει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι «κιτρινοπράσινοι» έβαλαν πίεση στην ΑΕΛ, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν περεταίρω την εστία του Ολιβέιρα.

Έτσι η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια σπουδαία νίκη (2-1) με την οποία μπορεί να ελπίζει για είσοδο στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Κάσα (85' Μιλιντσεάνου), Νταβόρ, Μπεραχίνο (89' Κολιάς), Παπαφώτης (78' Κοντινέλα), Παντελή, Κατσανίκλιτς (89' Νεοφύτου), Τσέρνιχ (78' Τεσέιρα), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ντέγοεστ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες, Κάσας (82' Ροσάλες), Σανχούρχο (66' Λέδες), Τρισκόφσκι (61' Ναούμ), Φαράζ, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Εγγλέζου (46' Γκαρθία), Γιάκολις (46' Λόπες), Νίκολιτς

Σκόρερ: 11' Μπεραχίνο, 35' Κατσανίκλιτς / 43' Τρισκόφσκι

Κίτρινες: 21' Κατσανίκλιτς, 31' Παπαφώτης, 82' Ντέγοεστ / 56' Σανχούρχο

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Da Silva Oliveira