Lockdown «Κυρίας» σε Λεμεσό από «Λέοντες» (vid)

Με γκολ του Μαέ η ομάδα του Κέρκεζ πήρε τη νίκη με 1-0 και συνέχισε την αλάνθαστο της έδρας της

Με πρωταγωνιστή τον Μαέ η ΑΕΛ κατάφερε να φθάσε σε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Ανόρθωση στο Τσίρειο στάδιο. Οι παίκτες του Ντούσαν Κέρκες έπαιξαν με πάθος και δύναμη και κατάφεραν να φθάσουν στο ζητούμενο. Παρά το lockdown λοιπόν στη Λεμεσό και τις δυσκολίες που ασφαλώς αντιμετωπίζει η ομάδα, η ΑΕΛ κατάφερε να φθάσει στην πρώτη της νίκη σε ντέρμπι στη φετινή σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς καθώς μέχρι το δέκα της αναμέτρησης η ΑΕΛ απείλησε δυο φορές και η Ανόρθωση. Ο Λόρια μπλόκαρε τα σουτ των Αβραάμ και Ριέρα, ενώ η κεφαλιά του Καλτσά δεν βρήκε εστία. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έλεγξε το παιχνίδι και ήταν πιο απειλητική, με τον Ριέρα να βρίσκεται σε καλή βραδιά και να έχει καλές ενέργειες.

Στο 20’ της αναμέτρησης το σουτ του Ντανίλο απ’ το ύψος της περιοχής δεν βρήκε εστία, ενώ στο 26’ ο Λόρια μπλόκαρε μια μπαλιά προς τον Μαέ πριν γίνει επικίνδυνος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαέ βρέθηκε στην περιοχή, έστρωσε τη μπάλα στον Ριέρα για σουτ, με τον τελευταίο να χάνει το βηματισμό του. Στο 32’ ο Μανιάς κέρδισε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ όμως έστειλε τη μπάλα παράλληλα με την εστία του Βοζίνια.

Σε εκείνο το σημείο τα παράπονα του Τιμούρ ήταν πολύ έντονα προς του παίκτες του καθώς δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση και ενέργεια.

Παρά τις οδηγίες του Κετσπάγια η ΑΕΛ βρήκε και άλλες καλές στιγμές, με τον Τόρες να κάνει μπαλιά από τα δεξιά, τον Λόρια να χάνει την έξοδο και τον Αβραάμ με το κεφάλι να μην μπορεί από κοντά να σημαδέψει σωστά.

Χωρίς τον καλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Τιμούρ Κετσπάγια μάλιστα να πραγματοποιεί και δυο αλλαγές. Ο Κβιλιτάια και ο Κορέια πήραν τη θέση του Μανιά και του Σελίν.

Χαρακτηριστικό πως η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 58’ όταν το σουτ του Καλτσά από πολύ καλή θέση στη περιοχή σταμάτησε ο Βοζίνια. Στο επόμενο λεπτό και από κόρνερ ο Βγκορτς δεν κατάφερε με το κεφάλι να σκοράρει.

Στο 62’ είχαμε μια φάση που θα συζητηθεί αρκετά μιας και ο Τόρες επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αρτυματά με τον Θεουλή να δείχνει φάουλ στη γραμμή της περιοχής. Η επαναληπτική προβολή δείχνει πως ο Αρτυματάς ήταν εντός περιοχής.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Μαέ να πετυχαίνει το 3ο του φετινό τέρμα. Μετά από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης ο Μαέ βρέθηκε φάτσα φόρα με τον Λόρια και τον νίκησε για το 1-0.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, με τον Κβιλιτάια να σκοράρει στο 69’ με τον βοηθό όμως να έχει σηκωμένη το σημαιάκι για οφσάιντ. Η φάση αυτή ήταν πολύ οριακή.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, με τον Τόρες και τον Αντωνίου να μην βρίσκουν εστία μετά από σουτ που επιχείρησαν. Στο 76’ οι παίκτες της Ανόρθωσης έπαιξαν στον αέρα με τον Βγκορτς να κάνει τη τελευταία κεφαλιά και τον Βοζίνια να μπλοκάρει, ενώ και το σουτ του Χριστοφή τρία λεπτά αργότερα δεν είχε καμιά τύχη. Στο 85’ ο Νταουσβίλι επιχείρησε μια μπαλιά από δεξιά, με τον Κβιλιτάια να κερδίζει την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρίσκει εστία.

Μέχρι και το φινάλε του αγώνα δεν σημειώθηκε άλλη καλή στιγμή και η ΑΕΛ έφθασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκες): Βοζίνια, Αβραάμ (71′ Έουλερ), Ζντραβκόφσκι, Ριέρα (79′ Αντάμοβιτς), Κέρκεζ, Τόρες (84′ Μπάμπιτς), Αντωνίου (84′ Τεσέιρα), Ράσο, Κυριάκου, Ντανίλο, Μαέ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι., Μανιάς (46′ Κβιλιτάια), Μίχα (65′ Χουσμπάουερ), Καλτσάς (69′ Χριστοφή), Βργκοτς, Σελίν (46′ Κορέια), Ελουντού (75′ Μαργκάσα).

Σκόρερ: Μαέ (66') / -

Κίτρινες Κάρτες: Ράσο (3η), Έουλερ (3η) / Βρκοτς