Μάγκικο διπλό…στον πάτο η ΑΕΛ

Η Δόξα «κόλλησε» δεύτερο τρίποντο στη σειρά και άφησε τους «γαλαζοκίτρινους» στον πυθμένα

Μεγάλο «διπλό» για τη Δόξα μέσα στο Τσίρειο στάδιο, καθώς επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ, παίρνοντας τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.Η ΑΕΛ δεν τα κατάφερε σε ακόμη ένα παιχνίδι και δέχθηκε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9ο λεπτό με το γκολ του Αντενόν. Η ΑΕΛ μετά ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε αρκετές ευκαιρίες για το 1-1, όμως δεν τα κατάφερε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, έχασε πολλές ευκαιρίες, κέρδισε δύο πέναλτι μέσα σε τρία λεπτά, το έχασε στο 59’, σκόραρε όμως στο 61’ με τον Μπεραχίνο και μετά την ισοφάριση έψαξε την ανατροπή. Όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Δόξα σε μία αντεπίθεση της ο Μπένι με εκπληκτικό σουτ έκανε το τελικό 2-1, χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Στον ένα βαθμό η ΑΕΛ και στην 13η θέση, στους εφτά βαθμούς η Δόξα και στην 5η θέση μετά από αυτή τη νίκη της.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος η Δόξα μπήκε καλύτερα μέσα στο παιχνίδι και πατούσε γερά μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη η ΑΕΛ ήταν αφηρημένη στα πρώτα δέκα λεπτά και αυτό της στοίχησε. Στο 9’ λεπτο η Δόξα κατάφερε να κάνει το 1-0. Σέντρα από τον Μπένι, στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοβάσεβιτς αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά προς στον Αντενόν και αυτός από κοντά με κεφαλιά έκανε έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην συνέχεια μετά το τέρμα της Δόξας, η ΑΕΛ αφυπνίστηκε και έφτιαξε αρκετές φάσεις, όμως χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει. Στο 14’ ο Χάσα έδωσε στον Μιραλάς, από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, ο Σισκόφσκι έκανε τεράστια απόκρουση σε κόρνερ. Στο 16’ σέντρα σουτ του Τζάλμα, ο Σισκόφσκι βγάζει και πάλι τεράστια απόκρουση, κρατώντας το 1-0. Στο 23’ φάουλ του Τζάλμα, πλασέ του Μπεραχίνο, πάνω στην γραμμή ο Κέρλα έδιωξε. Από τα ριπλέι δεν ξεκαθάρισε η φάση και αν πέρασε η μπάλα.

Η Δόξα μετά το 15λεπτο που υπέφερε μετά το 25’ κατάφερε να περιορίσει την ΑΕΛ και να κρατά κατοχή και συνάμα μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς από την εστία της. Αντί αυτού έχασε τεράστια ευκαιρία στο 41’, έκανε το σουτ ο Μπένι απέκρουσε ασταθώς ο Μούριελ, από κοντά ο Ασαμόα έκανε το πλασέ, ξανά ο κίπερ της ΑΕΛ σε κόρνερ, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Δόξα, κράτησε μπάλα, περιορίζοντας τον αντίπαλο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μέρος με τα δεδομένα εναντίων της ΑΕΛ, ήταν λογικό η ομάδα της Λεμεσού να μπει μέσα πιο απαιτητικά και να ανοιχτεί για την ισοφάριση. Από την άλλη η Δόξα προσπάθησε περιορίσει τις επιθετικές ενέργειες της ΑΕΛ, καταφέρνοντας μόνο μέχρι το 55’. Μετά από αυτό το λεπτό η ΑΕΛ ήταν πολύ πιο καλύτερη.

Στο 56’ έχασε τεράστια ευκαιρία η ομάδα του Ζαχαρίου, καθώς πήρε την μπάλα ο Μπεραχίνο μέσα στην περιοχή, ο Αντενόν στην προσπάθεια του να διώξει παρολίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως έδιωξε ο Σισκόφσκι σε κόρνερ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεση και στο 57’ κέρδισε πέναλτι για χέρι εντός περιοχής. Στο 59’ το εκτέλεσε ο Τζάλμα, όμως ο Σισκόφσκι έπεσε σωστά στα αριστερά και το έπιασε διώχνοντας σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά η ΑΕΛ κέρδισε ξανά πέναλτι. Στο 60’ στο σουτ του Παπαφώτη η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού, έδωσε πέναλτι ο διαιτητής και στο 61’ ο Μπεραχίνο νίκησε τον Σισκόφσκι, που έπεσε σωστά, όμως η μπάλα έφυγε κάτω από τα χέρια του και έτσι η ΑΕΛ έκανε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση η γηπεδούχος ομάδα πήρε τα πάνω της και έψαξε και την ανατροπή. Όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Δόξα έκανε το 2-1 υπέρ της. Στο 77 σε μία αντεπίθεση ο Στυλιανού μπήκε μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Μπένι και αυτός με άπιαστο σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Η ΑΕΛ επηρεάστηκε από το δεύτερο γκολ της Δόξας, έπεσε η ψυχολογία των παικτών και δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί μετά το 2-1. Από την άλλη η Δόξα έπαιξε έξυπνα, προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να ροκανίσει τον χρόνο.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ προσπάθησε να γίνει απειλητική και να φτάσει στην ισοφάριση ξανά, όμως η Δόξα αμύνθηκε σωστά και κράτησε το υπέρ της 2-1, παίρνοντας σπουδαίο «διπλό» μέσα στη Λεμεσό και τη δεύτερη σερί της νίκη.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ (Μ.Ζαχαρίου): Μούριελ, Φραντζής, Νταβόρ, Παντελή (46' Μακρής), Τσιμπόλα (64' Κοντινέλα), Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις (76' Τσέποβιτς), Μπεραχίνο (64' Μιλιντσεάνου), Μιραλάς (39' Παπαφώτης), Κάσα.

-Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Παπαφώτης, Τσέποβιτς, Μακρής, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Ιωάννου, Ντοναλντόνι, Κοντινέλα.

Δόξα (Ρ.Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα (83' Μέσκα), Ίλιτς (71' Τραϊτσέφσκι), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης (55' Τιτζανί), Βαγιέχο (83' Μεσέν), Στυλιανού.

Σκόρερ: 61' Μπεραχίνο/9' Αντενόν, 77' Μπένι

Κίτρινες: Φραντζής, Κοντινέλα / Σαντίκ, Μεσέν