Μοναχική και σπάνια... νίκησε στα Βαλκάνια

Δύο στα δύο η ΑΕΛ και σκέφτεται… αζερικά!

Με δράστη και πάλι τον Στέφαν Τσέποβιτς η ΑΕΛ πέρασε νικηφόρα και από την Αλβανία και πλέον βρίσκεται στον 3ο γύρο του Conference League.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα αλλά και χωρίς να απειληθεί από την Βλάζνια πέραν από το δοκάρι των Αλβανών στο 67ο λεπτό, πήρε την πρόκριση και ο νέος της αντίπαλος θα είναι η Καραμπάχ.

Α' Ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας ανάμεσα σε Βλάζνια και ΑΕΛ χωρίς να υπάρχει κάτι αξιόλογο στα πρώτα 10 λεπτά στην αναμέτρηση. Χαμηλό ήταν το τέμπο από την έναρξη του αγώνα, με την ΑΕΛ να μην ρισκάρει ιδιαίτερα, να κάνει το δικό της παιχνίδι και να διαχειρίζεται το σκορ του πρώτου αγώνα. Υπομονή και ψυχραιμία από τους παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ, που δεν απειλήθηκαν στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Η ΑΕΛ έλεγχε χαλαρά το παιχνίδι και στην πρώτη φάση που ανέβασε ρυθμό βρήκε και τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την υπέροχη κάθετη πάσα του Σίτο Ριέρα, ο Στέφαν Τσέποβιτς έκανε με την μία το τελείωμα εντός περιοχής και άνοιξε το σκορ στην Αλβανία. Ο Σέρβος επιθετικός σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και δείχνει ότι έχει το γκολ στο αίμα του και πως θα βοηθήσει πολύ την ΑΕΛ στην φετινή χρονιά.

Και ενώ η ΑΕΛ συνέχισε να ελέγχει χαλαρά τον αγώνα δείχνοντας ότι είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από την Βλάζνια, στο 30ο λεπτό ήρθε μία φάση εξαιρετικής συνεργασίας από τους παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ, οι οποίοι έκρυψαν την μπάλα η οποία έφτασε στον Τόρες αλλά το σουτ του μπλοκαρίστηκε.

Η Βλάζνια δεν έδειξε κάτι το συνταρακτικό στον αγώνα, δεν μπορούσε να κάνει κάτι και η καλύτερη στιγμή της ήταν το σουτ του Λατίφι στο 34o λεπτό, το οποίο ήταν χλιαρό και δεν ανησύχησε τον Βοζίνια. Μέχρι και το τέλος του Α' ημιχρόνου κάποια άλλη καλή φάση δεν έγινε και το σκορ ήταν το 0-1, με την ΑΕΛ να είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και με σχετική ευκολία να ελέγχει τον αγώνα και να δείχνει την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις 2 ομάδες. Το μόνο που σημειώθηκε και ήταν αρνητικό για την ομάδα μας ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Τεισέιρα λόγω τραυματισμού.

Β' ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε και το b' ημίχρονο στην Αλβανία με την ΑΕΛ να έχει και πάλι τον έλεγχο του ρυθμού. Σε πολύ αργό ρυθμό το παιχνίδι στο Β΄μέρος, με την Βλάζνια να μην δείχνει ικανή να απειλήσει την ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ήταν η καλύτερη και πιο επικίνδυνη ομάδα στο γήπεδο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι κάποια καλή ευκαιρία δεν είχε γίνει μέχρι και το 65' λεπτό, με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που είχε κάποιες καλές επισκέψεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο β' ημίχρονο ήρθε στο 67΄και ήταν για την Βλάζνια. Μετά από σέντρα του Λατίφι ο Ντίλαβερ πήρε την κεφαλιά αλλά ευτυχώς για την ΑΕΛ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Η Αλβανική ομάδα μετά το 65ο λεπτό ξεκίνησε να ρισκάρει για να μπει ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Η ΑΕΛ στο 72ο λεπτό ήταν αυτή που πλησίασε το 2ο γκολ αλλά δεν το πέτυχε. Μετά από ωραία συνεργασία από τα δεξιά ο Τόρες έκανε την μπαλιά, ο Ζόγκοβιτς απέκρουσε ασταθώς και ο Ζντραφκόφσκι έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να απομακρύνεται.

Στο 78ο λεπτό η Βλάζνια απείλησε ξανά. Ο Κόπα βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΛ, αλλά ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα και με διπλή προσπάθεια απέκρουσε το σουτ του. Όσο περνούσε ο χρόνος το ρίσκο ήταν μεγαλύτερο από την Βλάζνια που προσπαθούσε να σώσει την πρόκριση. Η ΑΕΛ αυτό που ήθελε στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν να διαφυλάξει το 0-1 και να πάρει την πρόκριση με ακόμα μία νίκη.

Το σκορ μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε και η ΑΕΛ με 2η συνεχόμενη νίκη πέταξε εκτός της Βλάζνια και πλέον ο επόμενος αντίπαλος είναι η Καραμπάχ. Το μόνο διαφορετικό που σημειώθηκε στο παιχνίδι ήταν ότι Βλάζνια είχε δοκάρι στο 94΄μετά από εκτέλεση φάουλ.