Νέο «χ»αμένο έδαφος!

Κόλλησαν στην ισοπαλία μέσα σε ένα «βαρύ» γήπεδο...

Ένα πολύ καλό, γεμάτο πρώτο ημίχρονο με ένα μέτριο δεύτερο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και στο τέλος η ισοπαλία είναι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Η ΑΕΛ έχασε έδαφος, ενώ η Ένωση δεν πήρε τους τρεις βαθμούς για να ξεκολλήσει από τα χαμηλά.

Α’ ημίχρονο:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς μόλις στο 7’ ο Ουντόζι με κεφαλιά έβαλε την Ένωση μπροστά στο σκορ.

Το γκολ όμως λειτούργησε θετικά για την ΑΕΛ όπου στο δεύτερο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ήταν σαφώς καλύτερη και στο 16ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Χουράδο πλάσαρε τον Κλέιμαν από την μικρή περιοχή κάνοντας το 1-1.

Στο 25’ ο Βαρέλα έχασε κλασσική ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Στο τετ α τετ με τον Βοζίνια δεν πλάσαρε σωστά. Ένα λεπτό αργότερα στην αντεπίθεση ο Χουράδο έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Και εκεί που ο ρυθμός έπεσε με την Ένωση να ισορροπεί το ματς, ήρθε ξανά ο Χουράδο να κάνει το 1-2 από το σημείο του πέναλτι. Η ΑΕΛ γύρισε το ματς σε ένα κομβικό σημείο.

Πολύ καλό ημίχρονο με πολλές φάσεις και καλό ρυθμό.

Β’ ημίχρονο:

Με τους ίδιους ένδεκα και οι δύο ομάδες στο Β’ ημίχρονο. Ο Μήνας Αντωνίου μπήκε στην θέση του Κάρλος κάνοντας την ΑΕΛ πιο γρήγορη. Στο 55’ ο Γερολέμου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλασάρει τον Κλέιμαν, μέσα στην περιοχή, απομάκρυναν οι παίκτες της Ένωσης.

Στο 56’ ένα σουτ του Γερολέμου πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ενώ στο 57ο λεπτό ήταν η σειρά της Ένωσης να απειλήσει με κεφαλιά του Αμπαρζουνιάν από πολύ καλή θέση και τον Βοζίνια να διώχνει σε κόρνερ.

Από το 60 και μετά η Ένωση έλεγχε το παιχνίδι, είχε υποχωρήσει πολύ η ΑΕΛ. Ο Κουμίς έκανε πολύ καλύτερη την Ένωση. Έπεσε όμως ο ρυθμός από το 70 και μετά, σε σύγκριση με το Α’ ημίχρονο.

Η μεγάλη φάση όμως ήταν για την ΑΕΛ στο 79’ όταν ο Αβραάμ στο τετ α τετ με τον Κλέιμαν δεν κατάφερε να τον κρεμάσει σωστά, με τον τελευταίο να αποκρούει ενστικτωδώς.

Στο 83’ ο Μιτρόφσκι έκανε το 2-2 με όμορφο πλασέ και έβαλε φωτιά στο ματς. Τα τελευταία λεπτά είχαν φάσεις και οι δύο ομάδες, το ισόπαλο αποτέλεσμα ήταν και το πιο δίκαιο.

Διακριθέντες: Αδιαμφισβήτητα ο Χουράδο με τα δύο γκολ που σκόραρε ήταν από τους πολυτιμότερους. Πολύ καλός και ο Αβραάμ, ειδικότερα στο Β’ ημίχρονο. Από πλευράς Ένωσης ο Κουμίς ήταν πολύ καλός από την ώρα που πέρασε εντός. Ο Μιτρόφσκι έκανε το 2-2 και ήταν ο mvp της Ένωσης.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε παραπάνω πράγματα από τον Ουντόζι, παρόλο που σκόραρε δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε την ομάδα του.

Διαιτησία: Δημητρίου Βασίλης

Ενδεκάδες

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέϊρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Κάρλος (Αντωνίου 54'), Γερολέμου (Αγκάμοβιτς 69'), Χουράδο (Μαέ 80'), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Σταρόκιν, Βαρέλα, Στεπάνιακ (Ρουσιάς 66'), Θεοδώρου, Ουντόζι (Αγκιρί 75'), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς (Κουμίς 58'), Ριέρα, Κυριάκου

Σκόρερς: Ουντόζι 7' , Χουράδο 16', Χουράδο 38', Μιτρέφσκι 83'

Κίτρινες Κάρτες:  Γκαστανιάγα, Γερολέμου, Γουήλερ // Βαρέλα