Ντύθηκε «Βαλεντίνος» ο Ρομό!

Ανήμερα της γιορτής των ερωτευμένων, η ΑΕΛ κέρδισε με 1-0 τη Σαλαμίνα και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΕΛ με 1-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα μέσα στο στάδιο «Άλφαμέγα» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ήταν ο Χοσέ Ράφα Ρομό, ο οποίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 80’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, καθώς μπήκε πιο δυνατά από τη Νέα Σαλαμίνα και προσπάθησε να κερδίσει μέτρα μέσα στο γήπεδο για να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι είχε πιο απειλητική διάθεση καθώς δημιούργησε προϋποθέσεις και έχασε ευκαιρίες. Στο 24’ ο Ρομό στο τετ-α-τετ με τον Μελίσσα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Ελλαδίτης κίπερ έκανε τεράστια απόκρουση.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ είχε την κατοχή στα πόδια της και έφτιαξε και άλλες προϋποθέσεις όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα πήγε στη Λεμεσό με πλάνο και αυτό ήταν να αμυνθεί και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, πράγμα που έκανε, έχοντας μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος αυτή του 33ου λεπτού. Ο Τσίκο ξεκίνησε τα πάντα, άδειασε την άμυνα, έδωσε στον Σαλαλίχ, έκανε το σουτ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και μετά ο ίδιος έκανε εκ νέου νέο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η ΑΕΛ άσκησε πίεση με σκοπό να σκοράρει ένα τέρμα και έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 44’ με το σουτ του Κασανίκλιτς να εξουδετερώνεται και πάλι από τον Μελίσσα.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε δυνατά και στο 49’ έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία με τον Ντορεγκαράι απέναντι από τον Ολιβέιρα να μην μπορεί να τον κερδίσει, ενώ στην επαναφορά ο Τσίκο έστειλε την μπάλα έξω.

Η ΑΕΛ απάντησε στη καλή ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας στο 54’ με σουτ του Τζάλμα εκτός περιοχής, όμως ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα η ομάδα στου Γιανέφσκι είχε περισσότερο τον έλεγχο και κρατούσε μπάλα με σκοπό να δημιουργήσει προϋποθέσεις και να απειλήσει. Όμως η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλά αμυντικά στημένη και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο της, ενώ αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις χωρίς να προσπαθήσει να κάνει η ίδια παιχνίδι για να απειλήσει.

Η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά άσκησε πίεση και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 78’ μετά από χέρι του Οφόρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρομό, ο οποίος από τα έντεκα μέτρα ευστόχησε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της λεμεσιανής ομάδας.

Δύο λεπτά μετά η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε παράβαση για χέρι του Μπιλοβάρ, όμως ήταν εκτός περιοχής και δεν μπορούσε να παρενέβη το ΒΑΡ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα του Πουρσαϊτίδη άσκησε πίεση και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89’ μετά από σέντρα ο Σεργίου, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία.

Στις καθυστερήσεις οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 1-0, έχοντας σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει στο Αμμόχωστος στις 02 του Μάρτη.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Νταβόρ, Μιραλάς, Παντελή, Κασάνικλιτς, Τσέρνιχ, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Κοντινέλα, Ντέβαεστ, Ρόμο

Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Χασά, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Σιλβέστρος, Μιλιτσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Νεοφύτου, Χριστοδούλου

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδψνη, Κατσικάς, Τσίκο, Μάντζεκ, Σαλαλίχ, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε.

Σκόρερ: 80' Ρόμο/

Κίτρινες: /Κατσικάς, Σαλαλίχ