Όλα ανοιχτά...

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει επαναληπτικού

Στο 0-0 έμειναν ΑΕΛ και ΑΕΚ στο Τσίρειο Στάδιο για το πρώτο σκέλος της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Κύπρου σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και έτσι η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί σε μια εβδομάδα στην Λάρνακα.

Με διάθεση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες και προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 13΄είδαμε την πρώτη τελική προσπάθεια, με τον Αβραάμ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη και έτσι πέρασε εκτός.

Στο 17’ ο Τέτε επιχείρησε διαγώνιο σουτ, το πρώτο της ΑΕΚ στο παιχνίδι, η μπάλα όμως πέρασε εκτός και έτσι δεν ανησύχησε τον Βοζίνια και την εστία του.

Στο 39’ ο Σπόλιαριτς επιχείρησε καλό φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα πέρασε για λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοζίνια. Στο 44’ ο Σπόλιαριτς έκανε το κοντινό πλασέ με τον Βοζίνια να σώζει και στην εξέλιξη της φάσης ο Τρισκόφσκι βρήκε σε κενή εστία το δοκάρι αν και υπήρχε κόντρα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αγκάνοβιτς έβγαλε τον Μαέ μόνο του απέναντι από τον Τόνιο κι αυτός έσκαψε την μπάλα με αποτέλεσμα να σπαταλήσει μια τεράστια ευκαιρία!

Πρώτη φάση στο 2ο μέρος ένα μακρινό σουτ του Αβραάμ, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο Τόνιο. Στο 57’ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Αβραάμ ο οποίος βρήκε το δοκάρι μετά το γύρισμα του Κυριάκου.

Ο ρυθμός στο 2ο ημίχρονο ήταν καλύτερος, με την ΑΕΛ να βρίσκει περισσότερες φάσεις για γκολ και την ΑΕΚ να στέκεται άτυχη καθώς έχασε Τέτε και Σάστρε λόγω τραυματισμού. Οι δυο ομάδες δεν θέλησαν να ρισκάρουν και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στην Αρένα.

Διακρίθηκαν: Πολύ καλή παρουσία από τον Αβραάμ ο οποίος ήταν αρκετά δραστήριος και έχασε αρκετές φάσεις για γκολ. Γενικά ήταν ένα αλάνθαστο ματς και από τις δυο ομάδες όσον αφορά την αμυντική τους λειτουργία.

Απογοήτευσαν: Η μεγάλη ευκαιρία που σπατάλησε ο Μαέ με το τέλος του 1ου ημιχρόνου, θα μιλούσαμε για άλλο αποτέλεσμα εάν ήταν εύστοχος...

ΑΕΛ:  Boζίνια, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Ράσο, Κυριάκου, Αβραάμ, Ζντραβκόβσκι (Αντάμοβιτς  72') , Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς (Γκαζαριάν 83'), Μαέ, Χουράδο (Μάιντεβατς 70')

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (Γιάννου 56'), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τέτε (Φερνάντες 67'), Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Σάστρε (Πλάνας 71'), Γκολομπάρτ