Σεφτέ στο ντεμπούτο Κόσκελα με ήρωα... Μεντόσα

Έστω και δύσκολα η ΑΕΛ κατέβαλε την αντίσταση του Οθέλλου επιστρέφοντας στις νίκες

Την πρώτη της νίκη στην εποχή Κόσκελα πανηγύρισε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε εντός έδρας του Οθέλλου με 2-1. Η Λεμεσιανή ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 10’ της αναμέτρησης με τον Ανδρέα Μακρή, με τους παίκτες του Αλέξη Γαρπόζη να ισοφαρίζουν στο 70’ με κεφαλιά του Ναρντίνι. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μεντόσα που στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Με αυτή τη νίκη ΑΕΛ έφθασε τους 10 βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στους 3.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που ήθελε να επιβάλει το δικό της ρυθμό και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Η ομάδα του Κόσκελα πίεσε ψηλά και έδωσε γρήγορο τέμπο με στόχο να βρει νωρίς το τέρμα που θα της έδινε το προβάδισμα. Η πίεση είχε αποτέλεσμα καθώς μόλις στο 10’ της αναμέτρησης ο Ανδρέας Μακρής με ωραία κεφαλιά ψαράκι εντός της περιοχής νίκησε τον Ταουντούλ για να γράψει το 1-0. Το τέρμα ήρθε από μπαλιά του Τσούκα, με τον επιθετικό της ΑΕΛ να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Οθέλλος ήταν υποχρεωμένος πλέον να πιέσει πιο ψηλά ώστε να βρει με τη σειρά ένα τέρμα που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 16’ ήρθε η πρώτη του τελική όταν μετά από μπαλιά που επιχειρήθηκε από δεξιά ο Σαγκαρέ έκανε την προβολή, ωστόσο η μπάλα δεν είχε ούτε την δύναμη, ούτε την κατεύθυνση που θα ήθελε για να απειλήσει την εστία της ΑΕΛ, με τον Μούριελ Μπέκερ να μαζεύει εύκολα.

Την ίδια ώρα ο Τόνι Κόσκελα έδινε συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές ώστε να μην επηρεαστούν απ’ το τέρμα που βρήκαν και να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, κάτι που εκ των πραγμάτων έγινε πράξη μιας και μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα.

Στο 22’ ένα σουτ Μακρή πέρασε εκτός εστίας, ενώ 6 λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Σωτηρίου δεν βρήκε στόχο. Στο 31’ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν μετά από κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Τζάλμα που με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Ταουντούλ σε μια δύσκολη επέμβαση. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 40 λεπτών μετά από πάσα του Μακρή, ο Χέντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Οθέλλου, όμως ο Ταουντούλ πρόλαβε τον επιθετικό της ΑΕΛ και απομάκρυνε. Δυο λεπτά αργότερα ο Τζάλμα βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, επιχείρησε ένα σουτ, με τον τερματοφύλακα του Οθέλλου για άλλη μια φορά να του λέει όχι.

Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ΑΕΛ η οποία θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ. Ήταν μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος, ξεκάθαρο πλάνο εντός αγωνιστικού χώρου και δίκαια βρισκόταν μπροστά στο σκορ.

Ο Οθέλλος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Ο Αλέξης Γαρπόζης ζήτησε απ’ τους παίκτες του να γίνουν πιο επιθετικοί και να αναλάβουν πρωτοβουλίες. Μόλις στο 47’ το σουτ του Σούτο έφυγε λίγο εκτός εστίας, ενώ στο 54’ ο Οθέλλος έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ αφού πρώτα ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα του ο Μπέκερ.

Αφού η ομάδα του Γαρπόζη προειδοποίησε στο 70’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Ναρντίνι. Ο αρχηγός της ομάδας μετά από μπαλιά του Ουεσλάτι, κέρδισε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Μούριελ Μπέκερ γράφοντας έτσι το 1-1.

Η ΑΕΛ μετά την ισοφάριση ήταν υποχρεωμένη εκ νέου να βγει μπροστά και να ψάξει το τέρμα που θα της έδινε ξανά προβάδισμα. Την ίδια ώρα όμως απουσίαζε το καθαρό μυαλό και αρκετές προϋποθέσεις που δημιουργούσαν οι παίκτες του Κόσκελα περνούσαν ανεκμετάλλευτες καθώς η τελική πάσα δεν ήταν ορθή.

Στο 86’ όμως η ΑΕΛ βρήκε το τέρμα που έψαχνε. Ο Μεντόσα ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά πριν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τσούκα, και όντας εντός περιοχής επιχείρησε σουτ το οποίο νίκησε τον Ταουντούλ για το 2-1.

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης η ΑΕΛ διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι με εξαίρεση μια φάση. Στο 90+1’ μετά από ωραία συνεργασία οι παίκτες του Οθέλλου κατάφεραν να σκοράρουν με τον Σούτο ο οποίος όμως ξεκίνησε από θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα το τέρμα ορθά να μην μετρήσει. Κάπως έτσι το τελικό σφύριγμα την βρήκε να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στην εποχή… Κόσκελα.

ΑΕΛ : Μούριελ, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Τσέρνιχ, Σέρνιτς, Χέντι, Μαρς, Τσούκα, Μακρής, Τζάλμα
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Μεντόζα, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Κα, Κοντινέλλα, Ντέγοεστ

Οθέλλος : Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Μπραμπίλια, Σανγκαρέ, Γκαρθία, Χατζηπασχάλης, Άντσιον, Μαμαντού, Ουεσλάτι
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου, Κατσιατή, Καστάνας, Ανάγκ, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

VAR: Kehlet Jakob ( DEN )

Σκόρερ: 11.Μακρής , 86.Μέντοσα / 70. Ναρντίνι

Κίτρινες: Μαρς , Τσέρνιχ, Τζάλμα, Μέντοσα / Ρα΄μος