Στο '21... από ψηλά!

Στην πρώτη αγωνιστική μέρα του χρόνου οι Λέοντες έπιασαν κορυφή!

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε στο 2021 η ΑΕΛ καθώς επικράτησε της Καρμιώτισσας με 0-1 «Στέλιος Κυριακίδης» στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Ριέρα ο οποίος είχε αρχικά αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι ωστόσο σκόραρε στην επαναφορά νικώντας τον Τούμπα. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πάει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και τους 34 βαθμούς.

Στο 4ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κέρκεζ από την εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ αλλά μάζεψε ο Τούμπας. Στο 8’ ο Μαίντεβατς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον Ριέρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αρχικά έσωσε ο Τούμπας αλλά ο Ισπανός έκανε στην επαναφορά το 0-1 για την ΑΕΛ.

Στο 21’ η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και είχε ένα καλό μακρινό σουτ με τον Κυριάκου, αλλά μάζεψε ο Τούμπας. Λίγα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ριέρα να επιχειρήσει σουτ, από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, παρ’ όλα αυτά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-1.

Έπρεπε να φτάσουμε μέχρι το 71’ για να δούμε κάποια αξιόλογη φάση στο 2ο ημίχρονο και ήταν για την ΑΕΛ με την κοντινή κεφαλιά του Γκαζαριάν αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Λίγο μετά, ο Μαέ έκανε το κοντινό πλασέ από το γύρισμα του Γκαζαριάν, αλλά έσωσε ο Τούμπας.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η ΑΕΛ πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Μπαράνοφ (Πολύζος 81'), Μπουμπακάρι (Χατζηβασίλης 54'), Μπαργκάν, Πέρεζ, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Μαλεκκίδης, Χρίστου (Παχίπης 67'), Νεοφύτου

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Α. Αβραάμ, Τεϊξέιρα, Κέρκεζ, Αντάμοβιτς (Νταβόρ 68'), Παπαφώτης (Αβραάμ 80'), Ριέρα (Ντανίλο 62'), Τόρες, Γκαζαριάν, Μαΐντεβατς (Μαέ 68')

Σκόρερς: -/ Ριέρα

Κίτρινες Κάρτες: Χρίστου / Αντάμοβιτς