Stop... από Λέοντες

Με τον Μέγιερι... οι της ΑΕΛ κράτησαν τον Άρη μακριά από τον Απόλλωνα

Η ΑΕΛ πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Άρη με 1-2 με γκολ των Μαρόσα 20’ και Μιλιντσεάνου 31’. Για τους τυπικά γηπεδούχους μείωσε στο 66’ ο Σπόλιαριτς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη ο Μέγερι ο οποίος πραγματοποίησε κάποιες σπουδαίες αποκρούσεις.

Η ΑΕΛ μπήκε ορεξάτα στα πρώτα δέκα λεπτά και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Το σκηνικό άλλαξε μετά το δεκάλεπτο καθώς ο Άρης ανέβασε στροφές και κατέγραψε δύο τελικές. Αρχικά, στο 14’ ο Καζού έκανε το γύρισμα, ο Στεπίνσκι έκανε το σουτ αλλά ο Μέγιερι μάζεψε την μπάλα σε δεύτερο χρόνο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σπόλιαριτς βρέθηκε αμαρκάριστος στα όρια της περιοχής και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Αυτές οι δύο φάσεις της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» φαίνεται να «θορύβησαν» την ΑΕΛ η οποία ευτύχησε να σκοράρει στο 20’ με τον Μαρόσα. Ο Σλοβένος κατέβασε την μπάλα μετά από σέντρα του Μαζάν, άδειασε τον Σίλντενφελντ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Βάνα Άλβες.

Στο 29’ ο Έουλερ έκανε το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του κίπερ του Άρη χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος εξτρέμ έδωσε έτοιμο γκολ στον Μιλιντσεάνου και ο Μολδαβός δεν αστόχησε κάνοντας αυτό που δεν κατάφερε ο Έουλερ προηγουμένως.

Ο Άρης έχασε δύο πανομοιότυπες κραυγαλέες ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ με πρωταγωνιστή και στις δύο τον Μανού Γκαρσία. Ο Ισπανός στο 35’ έκανε την κεφαλιά από πολύ κοντά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Έξι λεπτά αργότερα, ευνοήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή της ΑΕΛ, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μέγιερι πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση εξ’ επαφής και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του. Ο Ούγγρος τερματοφύλακας κράτησε το 0-2 το οποίο παράμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για τον Άρη. Στο 57’ ο Στεπίνσκι ευνοήθηκε από τις κόντρες μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ, έκανε το κοντινό σουτ αλλά ο Μέγιερι πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία απόκρουση.

Για ένα δεκάλεπτο περίπου καμιά ομάδα δεν απείλησε με τον ρυθμό να ήταν αρκετά πεσμένος. Η ΑΕΛ έδειχνε να μπορεί να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 66’ με τον Σπόλιαριτς. Ο Σιμιόν βρήκε τον 24χρονο στο δεύτερο δοκάρι και ο τελευταίος δε λάθεψε.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έψαξε το δεύτερο γκολ αλλά βρήκε και πάλι μπροστά της τον Μέγιερι που πραγματοποίησε κάποιες σπουδαίες επεμβάσεις δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Στο 83’ απογειώθηκε για να αποκρούσει κεφαλιά του Σίλντενφελντ που κατευθυνόταν στο αριστερό παραθυράκι. Στο 87’ ο κίπερ της ΑΕΛ είπε «ΟΧΙ» και στον Σικόρσκι που έκανε το κοντινό πλάσε μέσα από την περιοχή.

Η σημερινή νίκη της ομάδας του Σάββα Παντελίδη προήλθε κατά κύριο λόγο από τα τέσσερα νέα μεταγραφικά της αποκτήματα. Οι Μαρόσα και Μιλιντσεάνου σκόραραν, ο Μπαλντέ είχε μια σπουδαία εμφάνιση ενώ ο Μέγιερι ήταν πραγματικός κέρβερος κάτω από τα «γαλαζοκίτρινα» γκολποστ.

Ο Άρης δέχθηκε την τέταρτη του ήττα στο πρωτάθλημα και δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, μένοντας στους 34 βαθμούς.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Λουκά): Άλβες, Μανού, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Καζού, Κβάσιουκ (45' Ντελμίρο), Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια (45' Φράγκος - 80' Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (80' Μπράουν), Σιμιόν

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγιερι, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Σάντος, Παπαφώτης (62' Ρέινολντς), Νταβόρ, Μαρόσα, Έουλερ (81' Αντωνίου), Μπαλντέ (70' Σωτηρίου), Μιλιντσεάνου (81' Τσέποβιτς)

Σκόρερ: 66' Σπόλιαριτς / 20' Μαρόσα, 31' Μιλιντσεάνου

Κίτρινες κάρτες: 27' Μανού, 64' Σπόλιαριτς (6η), 95' Ντελμίρο / 53' Έουλερ, 72' Σάντος