Τα «λιοντάρια» του Γιανέφκι στα ημιτελικά (vid)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο «Αμμόχωστος», με την ΑΕΛ να αφήνει εκτός κυπέλλου τη Νέα Σαλαμίνα

Στο ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ, με την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς κέρδισε στον πρώτο αγώνα με 1-0 την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Στο σημερινό παιχνίδι οι «Λέοντες» προηγήθηκαν με τον Ντεγόεστ στο 19’, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 στο 26’ με τον Τσίκο. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο γκολ στην υπόλοιπη διάρκεια του ματς και ήταν πιο επιθετικοί, όμως οι Λεμεσιανοί αμύνθηκαν πολύ καλά, κρατώντας το ισόπαλο σκορ και πήραν συνάμα την πρόκριση στους «4».

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, καθώς ήταν η ομάδα που κρατούσε μπάλα στα πρώτα λεπτά και είχε πιο επιθετική διάθεση για να απειλήσει μέσα στο γήπεδο. Με το καλημέρα η ομάδα του Γιανέφσκι απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 3’, όμως το σουτ του Παπαφώτη έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 11’ η ΑΕΛ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσανίκλιτς, ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Μελίσσας έκανε τεράστια απόκρουση και στη συνέχεια μάζεψε, κρατώντας το 0-0.

Από εκεί και πέρα η λεμεσιανή ομάδα συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 19’ μετά από μπαλιά του Τζάλμα, ο Ντεγοέστ μόνος μέσα στην περιοχή κατέβασε την μπάλα και από πολύ κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.

Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε γρήγορα στο τέρμα της ΑΕΛ, καθώς στο 26’ ο Λέουκο -που πέρασε πριν από δύο λεπτά στο γήπεδο- έκανε «μαγική» μπαλιά στον Τσίκο, ο οποίος μέσα στην περιοχή με την μία έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση από τους «ερυθρόλευκους» η ΑΕΛ επηρεάστηκε και έδωσε χώρο στον αντίπαλο, ο οποίος απείλησε με σουτ του Λέουκο στο 32’, όμως πήγε πάνω από τα δοκάρια. Όμως η ομάδα του Γιανέφσκι απάντησε στο 34’ με μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Κατσανίκλιτς με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Σαλαμίνα ήταν πιο πιεστική, χάνοντας καλή ευκαιρία στο 38’ μετά από κόρνερ, ο Ντάτκοβιτς έπιασε την κεφαλιά όμως πέρασε λίγο έξω.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο δυνατά και ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο, κρατώντας συνεχώς μπάλα στην κατοχή της, όμως η ΑΕΛ αμύνθηκε πολύ καλά, κλείνοντας τους χώρους που οδηγούσαν στην περιοχή της.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πίεζε, την ΑΕΛ και έψαχνε το γκολ, πράγμα που κατάφερε να πετύχει στο 69’ με τον Ντορεγκαράι μετά από μπαλιά που έγινε στην περιοχή, όμως ο φορ των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε το τέρμα.

Στη συνέχεια με τα λεπτά να κυλούν η Νέα Σαλαμίνα συνέχιζε να πιέζει ακόμη περισσότερο, όμως ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις του αντιπάλου, αφήνοντας τον να κρατά μπάλα χωρίς να καταφέρει να απειλήσει και ιδιαίτερα.

Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» γυρόφερναν έξω από την μεγάλη περιοχή και στο 90+4 έχασαν καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, μετά από μπαλιά του Κλίμοβιτς, ο Σαλαλίχ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ολιβέιρα έπεσε και μάζεψε.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο στο 1-1 και η ΑΕΛ λόγω της νίκης που πήρε στο στάδιο «Άλφαμέγα» με 1-0 κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Μάντζιεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι, Οφόρι

Στον πάγκο: Κίσσας, Κάτσικας, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Σάντι, Φράγκος, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Τιάγκο, Φελίπε

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Χάσα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Κατσανίκλιτς, Τσέρνιχ, Τζάλμα, Ρόμο, Ντεγοέστ.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Συλβέστρου, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου, Μεντόζα, Κολιάς, Ιωάννου, Μπιλοβάρ, Νεοφύτου.

Σκόρερ: 26' Τσίκο/19' Ντεγόεστ

Κίτρινες: Μαλεκκίδης, Οφόρι, Μποτεάκ / Παντελή