Της χάλασε τα Χριστούγεννα

Ισόπαλες 1-1 εξήλθαν Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Αβραάμ (22’), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Βάγκνερ (72’). Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής του Ράσο (28’) και του Σιαθά (94')

Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε να μην επηρεάζεται από το αριθμητικό της μειονέκτημα, αφού συνέχισε να είναι καλύτερη από τον αντίπαλο της και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Βάγκνερ έφερε το ματς στα ίσα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έφτασε τους 28 βαθμούς, βρίσκεται στη τρίτη θέση αλλά και στο μείον δύο από την πρώτη Ανόρθωση. Επίσης οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν ένα ματς λιγότερο από την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα παρέμεινε στην 11η θέση, αλλά πλέον μετρά δώδεκα βαθμούς.

Χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κύλισε το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 13’, όταν ο Πικής εντός περιοχής έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλο αμυντικό.

Η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στη πρώτη ευκαιρία που της εμφανίστηκε. Πιο συγκεκριμένα, ο Τόρες έκανε το γέμισμα στη περιοχή από τα δεξιά, ο Μπάμπιτς πήρε την προβολή και ο Κίσσας απόκρουσε σε πρώτο χρόνο. Ο Αβραάμ από πολύ κοντινή απόσταση και με κενή την εστία, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω απευθείας αποβολής του Ράσο. Ο Μαυροβούνιος αμυντικός πάτησε στο πόδι τον Πική. Άξιο αναφοράς ότι η αρχική απόφαση του διαιτητή ήταν να μην αποβάλει τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, όμως μετά από υπόδειξη του VAR ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή είδε ξανά την φάση και απόβαλε τον Ράσο.

Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να γίνει πιο απειλητική, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ έλεγξαν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Β΄ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να σκοράρει και ένα δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να ασκήσει ασφυκτική πίεση στους «ερυθρόλευκους» και να χάσει αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 51’, όταν ο Μπάμπιτς, από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, όμως ο Ανδρέου με μια εντυπωσιακή προβολή κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 54’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μπάμπιτς να κάνει δυνατό σουτ εντός περιοχής και να αναγκάζει τον Κίσσα σε δύσκολη επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κροάτης έχασε νέα ευκαιρία, αφού εκμεταλλευόμενος το λάθος της αντίπαλης άμυνας, έκλεψε τη μπάλα, προσπέρασε και τον Κίσσα αλλά στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 62’ η ομάδα της Λεμεσού έχασε διπλή σπουδαία ευκαιρία. Αρχικά μετά από γέμισμα του Τόρες στη περιοχή, ο Τεσέιρα με τακουνάκι ανάγκασε τον Κίσσα σε δύσκολη επέμβαση, ενώ στη συνέχεια της της φάσης ο Τόρες έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 65’, με άστοχο σουτ του Ντανίλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Νέα Σαλαμίνα «τιμώρησε» την ΑΕΛ για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε, αφού στο 72’ ο Βάγκνερ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κονφέ εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση και ο Τσέχος επιθετικός με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Βοζίνια και μετά στα δίκτυα.

Μετά την ισοφάριση δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες, όμως είναι άξιο αναφορά ότι στα τελευταία λεπτά είχαμε πολλά φάουλ από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης μοίρασε αρκετές κάρτες τα τελευταία λεπτά, μεταξύ άλλων και μια απευθείας κόκκινη στον Σιαθά.

Highlight: Το γκολ του Βάγκνερ που ήρθε σε ένα χρονικό σημείο όπου η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πίεζε περισσότερο.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Παύλου (69' Σεργίου), Ανδρέου, Βάγκνερ, Ντανίλο, Βινίσιους, Πική (69' Σιαθάς), Μπρένο, Χριστοφόρου, Κρεάν (59' Τσίκο), Κονφέ

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Δημητρίου, Σεργίου, Λεμέσιος, Νικολάου, Σιαθάς, Καλογήρου, Τσίκο, Σανκόχ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Α. Αβραάμ, Νταβόρ, Ριέρα (83' Αντάμοβιτς), Τόρες (88' Μαίντεβατς), Αντωνίου, Ράσο, Σάντος, Ντανίλο, Μπάμπιτς (69' Μαέ)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Μαέ, Παπαφώτης, Κυριάκου, Μαΐντεβατς, Κωνσταντινίδης

Σκόρερς: 72' Βάγκνερ/22' Αβραάμ

Κίτρινες: 37' Βινίσιους, 40' Πικής, 70' Κονφέ, 80' Ντανίλο, 90' Χριστοφόρου/45' Ριέρα, 90' Ντανίλο, 90' Βοζίνια

Κόκκινες: 94' Σιαθάς/29' Ράσο

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης