Το θέλει ξανά Λεμεσό!

Η ΑΕΛ έμεινε όρθια στην Αρένα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου

Πρόσω ολοταχώς για το back to back η ΑΕΛ, η οποία εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΚ στην Αρένα και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία στο Τσίρειο πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου, έχοντας ως στόχο να διατηρήσει τα σκήπτρα της στο θεσμό.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ράιν Μαέ ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ του αγώνα. Πρώτα σκόραρε από την άσπρη βούλα στο 17’ ενώ στο 32’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο 45λεπτο δεν καταγράφηκαν αρκετές αξιόλογες φάσεις. Οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως επιφυλακτικά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αν και η ΑΕΛ έδειχνε να πατά λίγο καλύτερα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 15’ σε καθαρή ανατροπή του Γκολομπάρτ πάνω στον Μαέ μέσα στην περιοχή. Ο παθών ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η ΑΕΚ κατέγραψε την πρώτη της καλή φάση στο 22ο λεπτό με μια κεφαλιά του Γκολομπάρτ την οποία απόκρουσε ο Βοζίνια. Στο 28’ ο Μαέ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Χουράδο έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον Ελβετό για χέρι, υπόδειξη η οποία ήταν σωστή. Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 32ο λεπτό με αυτογκόλ του Μαέ. Ο Χέφελ εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα χτύπησε στον Βέλγο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 52ο λεπτό. Ο Μαέ απελευθερώθηκε όμορφα και βρέθηκε απέναντι από τον Τόνιο όμως ο Ισπανός πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα προ του επιθετικού της ΑΕΛ. Στο 60’ η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κίβενι μέσα στην περιοχή όμως ο Ελβετός ρεφ είπε «παίζετε». Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε να βρίσκει η μπάλα στο χέρι του παίκτη της ΑΕΚ. Στο 75’ η ΑΕΛ απείλησε με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς όμως ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταίο τέταρτο του αγώνα όμως δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Ο Ράιν Μαέ αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ. Άξιοι συμπαραστάτες του Βέλγου ήταν ο Αγκάνοβιτς που είχε πολλά τρεξίματα όπως ο Τεϊσέιρα στην άμυνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι Τρισκόφσκι και Ακοράν οι οποίοι δεν έδωσαν βοήθειες στην ΑΕΚ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Πέρασε τη βάση ο Ελβετός Σάρερ Σάντρο. Θα μπορούσε ωστόσο να υποδείξει πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ στο 60’ σε χέρι του Κιβένι και δεύτερη κίτρινη στον Κολομπάρτ στα τελευταία στάδια του αγώνα.

ΑΕΚ – ΑΕΛ 1-1

ΓΚΟΛ: Μαέ 32’ (αυτογκόλ) – Μαέ 17’

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Γκολομπάρτ, Ιωάννου (66’ Πλάνας), Τάντι (60’ Κίβενι), Φακούντο, Χέφελ, Ακοράν (53’ Άμπραχαμ), Γιάννου, Τρισκόφσκι

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, A.Τεσέιρα, Γκαζτανάγια (48’ Γκοντάλ), Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ράσο, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς (85’ Αντάμοβιτς), Κυριάκου, Χουράδο (69’ Μαϊντεβατς), Μαέ

Κίτρινες Κάρτες: Ιωάννου, Γκολομπάρτ – Γκαστανάγια, Χουράδο, Ράσο

Γήπεδο: ΑΕΚ Αρένα

Διαιτητής: Σάρερ Σάντρο