Τούμπαρε τον συμπολίτη… αλά Κυπριακά!

Νίκη γοήτρου για την ΑΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να επικρατούν (2-1) χάρη σε γκολ των Μακρή και Ανδρέου

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στο λεμεσιανό ντέρμπι καθώς επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1. Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη παρ΄ότι βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 0-1 με γκολ του Σαγκάλ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα με τα γκολ των Μακρή και Αντρέου.

Α' Μέρος
Σε ένα αρκετά μέτριο απο πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο ΑΕΛ και Απόλλωνας δεν μπόρεσαν να απειλήσουν στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.

Στο 30ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μετά απο γύρισμα του Τσούκα ο Μακρής έκανε τη προβολή αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Απόλλωνας στην πρώτη του ουσιαστική φάση στον αγώνα κατάφερε να σκοράρει. Συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό μετά απο σέντρα του Πέρετζ απο δεξιά η μπάλα έφτασε στον Σαγκάλ που έκανε δυνατό σουτ και νίκησε τον Ανέστη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ.

Β Μέρος

Στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να γίνουν απειλητικές.

Η ΑΕΛ απείλησε στο 57ο λεπτό με τον Κα να κάνει το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρ΄όλα αυτά η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 61ο λεπτό. Μετά από ωραία ενέργεια του Κα απο αριστερά στον Μακρή που βρέθηκε μόνος του στη περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Λέουβενμπεργκ.

Ο Απόλλωνας μετά το γκολ αντίδρασε και προσπάθησε να προηγηθεί και πάλι. Στο 68ο λεπτό μετά από σέντρα του Μαλεκκίδη ο Κρμέντσικ ανενόχλητος έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ανέστη.

Δύο λεπτά αργότερα οι «γαλάζιοι» έχασαν και άλλη ευκαιρία με τον Σαγκάλ να βγαίνει απέναντι απο τόν Ανέστη αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε.

Η ΑΕΛ ήταν όμως η ομάδα που έφτασε στο δεύτερο γκολ και την ανατροπή. Στο 77ο λεπτό μετά απο λάθος των αμυντικών του Απόλλωνα ο Ανδρέου βρέθηκε ανενόχλητος στη περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Λέουβενμπεργκ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης στα επόμενα λεπτά και το κατάφερε στο 93ο λεπτό με τον Κρμέντσικ να βγαίνει απέναντι απο τον Ανέστη και να τον νικάει. Παρ' όλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επιθετικός του Απόλλωνα ήταν σε θέση οφσαίντ .

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΛ να παίρνει το λεμεσιανό ντέρμπι.

ΑΕΛ(Γαρπόζης): Ανέστης, Μπάστο, Ντε Λούκας, Τσούκα, Ντζιάλμα, Παπαφώτης, Μεντόσα (75′ Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς (69′ Μαρς), Μορέιρα (46′ Μίντσιεφ), Κα (75′ Ανδρέου), Μακρής.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Μαρς, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μίντσιεφ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου.

Απόλλων(Μάτσιν):Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Πεϊμπέρνς, Σάντος (68′ Φιλιώτης), Κολ (85′ Μπακένγκα), Αρτεάν, Πέρετζ, Σαγκάλ. Βαλμπουενά (68′ Σπόλιαριτς), Κρμέντσικ.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

Σκόρερ:61'Μακρής,77'Ανδρέου/37' Σαγκάλ

Κίτρινες: Τσούκα, Παπαφώτης / Σάντος, Σαγκάλ, Πέρετζ