«Χάθηκε» στο Δάσος

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0… η ΑΕΛ εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τον Εθνικό

Ο Εθνικός κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό βαθμό σήμερα το απόγευμα στο Δασάκι της Άχνας, απέναντι στην ΑΕΛ. Από δύο τέρματα και ένα βαθμό μοιράστηκαν οι δυο ομάδες, χαμένο έδαφος για την ομάδα της Λεμεσού, όπου «άφησε» δυο πολύτιμους βαθμούς, ενώ βρέθηκε μπροστά στο σκόρ.

Ά Μέρος

Με το καλημέρα η ομάδα της Λεμεσού μπήκε μπροστά στο σκορ, αφού μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Μάζουρεκ με ένα πανέμορφο βολέ έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Ο Αργεντινός με ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη πάνω δεξιά γωνία της εστίας του Μποκατίνοφ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Την ευκαιρία να κάνει το 0-2, έχασε τρία λεπτά μετά αφού από λάθος την άμυνας του Εθνικού η μπάλα καταλήγει και πάλι στον Μάζουρεκ αλλά δεν καταφέρνει να αξιοποιήσει την ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Μποκατίνοφ.

Η ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 10ο λεπτό, με ατομική ενέργεια του Ασούμπρε, ο οποίος έκανε στη συνέχεια το σουτ αλλά ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Ακόμη μια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους για να πάρουν ένα καλό προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι, ήρθε στο 24ο λεπτό. Απο αριστερά ο Έουλερ με μια εντυπωσιακή σέντρα μέσα στην περιοχή, σημάδεψε τον Μάζουρεκ ο οποίος γλίστρησε και δεν κατάφερε να κάνει το 0-2. Μια παρόμοια φάση ακολούθησε από τους γηπεδούχους στο 30ο λεπτό. Ο Γκόρουπετς έκανε τη σέντρα μέσα στη περιοχή αλλά ο Φλοριάν δεν βρήκε σωστά τη μπάλα και αυτή κατέληξε έξω.

Το highlight του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 37ο λεπτό με τον διαιτητή του αγώνα να δείχνει την άσπρη βούλα για τη ομάδα του Εθνικού, αφού ο Μαζάν νομιζόμενος ότι δεν ξεκίνησε το παιχνίδι πήρε τη μπάλα με τα χέρια. Μετά από συζητήσεις ανάμεσα σε VAR και Γιώργο Νικολάου η απόφαση αυτή ακυρώθηκε γιατί κρίθηκε πως η μπάλα ήταν εν κινήσει.

Οι δυο ομάδες μας επιφύλασσαν πολλά για το τέλος του πρώτου μέρους αφού στο 45ο λεπτό η ΑΕΛ έκανε το 0-2 με τον Μάιντεβατς. Ο Πελέ έκανε την σέντρα από αριστερά η οποία κατέληξε πάνω στον Μποκατίνοφ, ο οποίος δεν απέκρουσε σωστά και ο Μάιντεβατς από κοντά έκανε το 0-2. Ο Σέρβος δεν πανηγύρισε το γκολ του, αφού έπαιξε για ένα 6μηνο στην ομάδα της Άχνας.

Οι γηπεδούχοι είχαν όμως τη τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο αφού στο 49ο λεπτό μείωσαν σε 1-2. Ο Φλοριάν από δεξιά στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, με αριστερό σουτ νίκησε τον Βοζίνια και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Β' μέρος

Αν και ξεκίνησε πολύ καλά στο δεύτερο μέρος η ομάδα της ΑΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει ένα τρίτο τέρμα για να μείνει μπροστά στο σκορ. Μέσα σε δυο λεπτά (53’ και 55’) οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Μποκατίνοφ, χωρίς όμως να πετύχουν την ουσία.

Ένα πέναλτι «στερήθηκε» στο πρώτο μέρος η ομάδα του Εθνικού, αλλά ένα κέρδισε στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 61ο λεπτό αφού στη εναέρια μάχη για διώξιμο της μπάλας, ο Έουλερ είχε το χέρι σε αντικανονική θέση και έτσι ο Γιώργος Νικολάου έδειξε την άσπρη βούλα για δεύτερη φορά. Το γκολ σημείωσε ο Φόλπρεχτ. Λίγα λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ ο Ζάκπα με ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο εξωτερικό των διχτύων του Βοζίνια.

Οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ δεν παρέδωσαν τα όπλα και μέσα σε δέκα λεπτά δημιούργησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, καμία όμως δεν αποδείχτηκε ικανοποιητική. Μετά από λάθος απόκρουση του Μποκατίνοφ, ο Πελέ έκανε το σουτ αλλά ο Πηλέας ήταν εκεί για να σώσει τον Εθνικό(71’). Μια κεφαλιά από τον Τσέποβιτς (73’) και μια από τον Σωτηρίου(81’) ήταν οι επόμενες δυο «απειλές» της ΑΕΛ.

Οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν στη ισοπαλία, οι γηπεδούχοι θεωρητικά είναι οι κερδισμένοι του αγώνα αφού «έκλεψαν» ένα βαθμό από μια πολύ δυνατή ομάδα του πρωταθλήματος.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους) : Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Περατικός, Ασούμπρε (Ελουντού 61') , Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Φλοριάν (Ηλία 61'), Φόλπρεχτ, Ταράσοφς, Χολ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ) : Βοζίνια, Σάντος, Σωτηρίου, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Έουλερ, Μεντόγεβιτς (Τσέποβιτς 61') , Ρέινολντς (Ριέρα 67') , Μάζουρεκ, Πελέ (Τόρες 76') και Μάιντεβατς.

Σκόρερ: Φλοριάν (45'), Φόλπρεχτ (61') / Μάζουρεκ (5'), Μάιντεβατς (45')

Κίτρινες: Φόλπρεχτ (12'), Χολ (17') , Φλοριάν (38') Πηλεάς (85'), Μποκατίνοφ (90') / Έουλερ (18'), Ρέινολντς (36'), Μαϊντεβατς (38')