Ανόρθωση: Buenas noches… με το κορυφαίο της καριέρας του!

Ο Σέρχιο Καστέλ έκανε show μέσα σε ένα μισάωρο στο ΠΑΠ κλέβοντας την παράσταση

Νικηφόρο ποδαρικό έκανε στο νέο πρωτάθλημα η Ανόρθωση, η οποία «λύγισε» τον Εθνικό στο ΠΑΠ με 3-1 έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Καστέλ.

Ο 28χρονος Ισπανός επιθετικός που δεν ήταν έτοιμος για 11αδα (έχασε αρκετές προπονήσεις), μπήκε αλλαγή στο 60’ και πρόλαβε τα κάνει όλα μέσα σε 30 λεπτά, μετατρέποντας τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο!

Ο Καστέλ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Ανόρθωσης δίνοντας μια πάσα πάρε-βάλε στον Γκερέρο, δυο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς και αφού είχε προλάβει να τελειώσει νωρίτερα και μια φάση ο ίδιος, βλέποντας τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει σε κόρνερ μετά από σουτ που επιχείρησε.

Στο 65’ ήταν αυτός που έδωσε την πάσα στον Παρούτη, με το σουτ του δεύτερου να σταματά στο οριζόντιο. Ο Καστέλ κατάφερε να πάρει το «ριμπάουντ» και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 85’, με τον Ισπανό σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή και να «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του.

Παρότι αγωνίστηκε μόλις για 30 λεπτά, το χθεσινό παιχνίδι ήταν το πιο παραγωγικό στην καριέρα του Ισπανού. Ο Καστέλ πέτυχε άλλες έξι φορές δίμπαλο στο παρελθόν (σε τρεις αγώνες με την Ίμπιζα και σε τρεις με την Σαν Σεμπαστιάν). Ωστόσο, ο 28χρονος δεν είχε καταγράψει ποτέ στο παρελθόν δυο γκολ μαζί με ασίστ σε ένα παιχνίδι, κάτι το οποίο πέτυχε από την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

Ο Καστέλ είπε «Buenas noches» (καλησπέρα), κάνοντας το καλύτερο ματς της καριέρας του! Η τρομερή απόδοση που είχε στο ντεμπούτο του ανεβάζει ακόμη πιο ψηλά τον πήχη των απαιτήσεων, με τον προπονητή και τους οπαδούς της Ανόρθωσης να περιμένουν ανάλογη συνέχεια από τον Ισπανό.