Ανόρθωση: Η τακτική στα φιλικά και το μοίρασμα χρόνου

Δύο ενδεκάδες χρησιμοποίησε και με Ζάμαλεκ και με Εθνικό Άχνας ο Τιμούρ Κετσπάγια

Νίκη δεν καταγράφηκε ούτε στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της Ανόρθωσης καθώς μετά την ισοπαλία με τη Ζάμαλεκ με σκορ 3-3, οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου έχασαν χθες (12/7) από τον Εθνικό Άχνας με 1-0 στο «Δασάκι». Το τεστ αυτό ήταν το τελευταίο πριν την αναχώρηση της ομάδας για το εξωτερικό όπου θα γίνει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας και ουσιαστικά η τελευταία ευκαιρία για νεαρούς και υπό δοκιμήν ποδοσφαιριστές ώστε να αποδείξουν ότι αξίζουν μια θέση στο αεροπλάνο.

Ο Γεωργιανός τεχνικός επέλεξε και πάλι να αγωνιστεί με διαφορετική εντεκάδα σε κάθε ένα από τα δύο ημίχρονα, ξεκινώντας στο πρώτο με πρωτοκλασάτες επιλογές και συγκεκριμένα τους Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλτενφελντ, Σελίν, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Βασιλακάκης, Ιωάννου, Ράγιος, Ντούρις. Ουσιαστικά οι εννιά από αυτούς αγωνίστηκαν μαζί και κόντρα στη Ζάμαλεκ με εξαίρεση τον Γκαλίτσιο ο οποίος πήρε τη θέση του Κορρέα και τον Ιωάννου ο οποίος πήρε τη θέση του Οκριασβίλι, μιας και ο Γεωργιανός μεσοεπιθετικός ταλαιπωρείται από πρόβλημα τραυματισμού.

Στην επανάληψη ο Τιμούρ Κετσπάγια στρατολόγησε τους Δημητρίου, Κέζο, Σωτηρίου, Πηλέα, Κορέα, Κοφί, Νικολάου, Χατζηπασχάλη, Χριστοδούλου, Εγγλέζου, και Χατζηβασίλη οι οποίοι είδαν τον αντίπαλο να σκοράρει στο φινάλε και να κερδίζει αγώνα και εντυπώσεις. Πλέον ο Γεωργιανός τεχνικός κρατάει τα συμπεράσματα και ετοιμάζεται να ρίξει τους ποδοσφαιριστές του στα βαθιά μιας και τόσο η ένταση των προπονήσεων, όσο και οι απαιτήσεις θα ανεβούν επί ολλανδικού εδάφους.