Ανόρθωση-Σάρτζα 1-0: Πρώτη φιλική νίκη

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βργκοτς

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό παιχνίδι της Ανόρθωσης επί ολλανδικού εδάφους. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 της Σάρτζα χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Βργκοτς στο 52ο λεπτό, σκοράροντας με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια χρησιμοποίησε συνολικά 21 ποδοσφαιριστές, δοκιμάζοντας αρκετά πράγματα στο παιχνίδι. Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Λόρια στο πρώτο 45λεπτο. Ο Γεωργιανός κατέβασε τα ρολά του σε αρκετές περιπτώσεις, κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Η εξέλιξη του φιλικού:

90' Τέλος του αγώνα.

65' Παραλίγο το 2-0. Το πλασέ του Μανθατη περασε ελάχιστα πάνω από την εστία.

64' Ο Σωτηρίου αντικαθιστά τον Πηλέα.

62' Ο Χατζηβασίλης αντικαθιστά τον Κατσαράβα.

58' O Μαργκασα αντικαθιστά τον Νταουσβίλι.

55' Ο Σελίν αντικαθιστά τον Π. Αρτυματά.

52' ΓΚΟΛ! Ο Βργκοτς με καρφωτη κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος ανοίγει το σκορ.

46' Σέντρα στο 2ο μέρος.

Image

46' Ο Παπαδόπουλος αντικαθιστά τον Λόρια.

46' Οι Κοφί, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Βργκοτς, Ράγιος και Μανθατης αντικαθιστούν τους Στυλιανού, Σίλντενφελντ, Βασιλακάκη, Ιωάννου, Εγγλέζου και Οκριασβίλι.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

45' Σουτ του Βασιλακακη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε τη μπάλα.

35' Ο Λόρια λέει και πάλι όχι σε καρφωτη κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

28' Ακόμη μια καίρια επέμβαση του Λόρια σε σουτ που έγινε από τα δεξιά και μέσα από την περιοχή.

24' Εντυπωσιακή επέμβαση του Λορια σε δύσκολο ψηλοκρεμαστό σουτ που έγινε από το ύψος της μεγάλης περιοχής

22' Ο Στυλιανού σώζει από βέβαιο γκολ την Ανόρθωση, καθώς η κεφαλιά αντίπαλου ποδοσφαιριστή είχε κατεύθυνση την εστία και ενώ ο Λορια ήταν εξουδετερωμένος

16' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Στυλιανού έβγαλε τη μπαλιά από τα δεξιά, ο Οκριασβίλι αφού έκανε κοντρόλ έκανε ένα σουτ το οποίο όμως κατέληξε πάνω από την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα.

1’ Σέντρα στην αναμέτρηση.

Η ενδεκάδα της Ανόρθωσης: Λόρια, Στυλιανού, Σίλντενφελντ, Π. Αρτυματά, Πηλέα, Νταουσβίλι, Ιωάννου, Βασιλακάκη, Οκριασβίλι, Εγγλέζου, Κατσαράβα.