Ανόρθωση σε ελεύθερη πτώση

Άλλη μια ήττα που φανερώνει ότι κάτι δεν πάει καλά...

Δεν τα κατάφερε ούτε αυτή την αγωνιστική η Ανόρθωση να επιστρέψει στις νίκες, καθώς δέχθηκε την ήττα από την Ομόνοια με 3-1 μέσα στο ΓΣΠ. Μετά από αυτή την ήττα η «Κυρία» οπισθοχώρησε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία, καθώς η διαφορά από την Ομόνοια εκτοξεύθηκε στους 4 βαθμούς, ενώ η ίδια παρέμεινε καθηλωμένη στην 6η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση είχε μια μεστή παρουσία, χωρίς να απειληθεί από την Ομόνοια, σκοράροντας γκολ στην μοναδική της φάση. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αμμοχώστου τα χάλασε και ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ ξανά στο γήπεδο, με την Ομόνοια να γυρίζει το παιχνίδι και να παίρνει εν τέλη το τρίποντο.

Copy paste εντεκάδα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Νταβίντ Γκαγιέγο, δεν προχώρησε σε... καμιά αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στη Πάφο.

Πιο αναλυτικά, την τετράδα μπροστά απ' τον Αρμπολέδα αποτέλεσαν εκ νέου, από τα δεξιά στα αριστερά, οι Ουαγκέ, Μακούν, Μαρμούκ και Κορέια, ενώ στα χαφ παρέμειναν οι Τιουνέ και Τεχέρα. Στα δυο φτερά της επίθεσης ήταν οι Φερέιρα και Τσίκο, με τον Ουαρίς να ήταν σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Γκασαμά.

Χωρίς υπέροχη, όμως είχε την ουσία

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο, όμως δεν είχε ούτε την υπέροχη που θα έπρεπε. Παρόλαυτα κατάφερε στην μοναδική της φάση να σκοράρει με τον Μακούν στο 41' και να διατηρήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Γενικότερα μπορεί η Ανόρθωση να μην κρατούσε συνεχώς μπάλα, αλλά στο αμυντικό κομμάτι ήταν αρκετά καλή, με αποτέλεσμα να μην αφήσει την Ομόνοια να απειλήσει ιδιαίτερα.

Κακό ξεκίνημα, χειρότερη η συνέχεια

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν μπήκε καθόλου καλά, καθώς μόλις στο 47' δέχθηκε την ισοφάριση σε μια φάση που υπήρξε αδράνεια στην άμυνα.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Γκαγιέγο δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης και γενικό στο δεύτερο ημίχρονο η παρουσία της ήταν σαν μην μπήκε μέσα στο γήπεδο. Στο 62' δέχθηκε δεύτερο γκολ από στημένη φάση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ουαγκέ.

Μετά και την αποβολή του Ουαγκέ η Ανόρθωση οπισθοχώρησε ως αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ στο 71', κάνοντας ένα από τα χειρότερα της ημίχρονα στο φετινό πρωτάθλημα.

Προβληματισμός ξανά, κάτι δεν πάει καλά...

Σίγουρα μετά από αυτή την ήττα ο προβληματισμός γύρω από την ομάδα μεγαλώνει. Είναι ξεκάθαρο πως τον τελευταίο καιρό κάτι δεν πάει καλά και αυτό φαίνεται και από την αγωνιστική εικόνα της ομάδας αλλά και από τα αποτελέσματα. Είναι σίγουρο ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην Ανόρθωση και άμεσα πριν να είναι αργά...