Ανόρθωση… Αμμόχωστος… Κύπελλο… Ευρώπη!

13 χρόνια μετά… οι Βαρωσιώτες επικράτησαν του συγκινητικού Ολυμπιακού και πήραν το 11ο στην ιστορία τους

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Η Ανόρθωση σε έναν τελικό που θα μνημονεύεται για αρκετά χρόνια, κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό με 2-1 και να κατακτήσει το 11ο κύπελλο στην ιστορία της. Το σκορ άνοιξε ο Αρτυματάς (59’), όμως ένα λεπτό αργότερα ο Σαρφό με ένα φοβερό γκολ, έφερε το ματς στα ίσα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, για να έρθει ο Κβιλιτάια στο 110’ και να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα του.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο ΓΣΠ, αφού οι δύο ομάδες δικαίωσαν όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, προσφέροντας θέαμα και συγκινήσεις.

Πλέον η Ανόρθωση είναι η κυπελλούχους Κύπρου για την σεζόν 2020-2021, ενώ ταυτόχρονα η ομάδα της Αμμοχώστου εξασφάλισε το τέταρτο εισιτήριο για την Ευρώπη.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μπροστά από τις δύο εστίες. Επίσης, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους στιγμές για να ανοίξουν το σκορ.

Η πρώτη τελική στιγμή ήρθε στο 4’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, ο Ρισβάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμμοχώστου, έχασε σπουδαία ευκαιρία, αφού ο Μίχα έκανε μια υπέροχη ενέργεια και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μιχαήλ, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 14’, όταν ο Σωτηρίου σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 21’ η ομάδα του Τακτακαλά απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, αφού ο Ζαχαρίου σούταρε ανενόχλητος εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα, ο Οκριασβίλι εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Μιχαήλ να αποκρούσει με υπερένταση. Παράλληλα, στο 33’ ο Κβιλιτάια με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 39’ ο Σάλι πήρε από τον Μάντζη και από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, έκανε ένα άστοχο σουτ.

Η τελευταία τελική στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 40’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Κβιλιτάια έκανε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μιχαήλ μπλόκαρε εκ νέου.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη καταγράφηκε στο 48’, με μια άστοχη κεφαλιά του Μάντζη από το ύψος του πέναλτι.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Ρισβάνης ευνοήθηκε από τις κόντρες και σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Μιχάηλ ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε.

Τον γόρδιο δεσμό στο ΓΣΠ έκοψε ο Αρτυματάς στο 59’, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Ο Οκριασβίλι έκλεψε υποδειγματικά από αμυντικό του Ολυμπιακού, πάτησε περιοχή και έδωσε στον Μίχα, ο οποίος με την σειρά του έδωσε στον Αρτυματά, που με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, άφησε στήλη άλατος τον Μιχαήλ

Άμεση ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού, αφού ένα λεπτό μετά το γκολ του Αρτυματά, ο Σαρφό πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε περιοχή και στο τετ-α-τετ με τον Λόρια έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 67’ και ήταν κλασική, αφού μετά από σέντρα στη περιοχή, ο Κβιλιτάια πλάσαρε από καλό σημείο εντός περιοχής, όμως ο Μιχαήλ απόκρουσε για άλλη μια φορά εντυπωσιακά.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ανατρέψει το σκορ, αν ο Λόρια δεν «έβγαζε» την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σαρφό στο 75’.

Στο 88’ ο Κβιλιτιάια δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την άστοχη έξοδο του Μιχαήλ, αφού με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της παράτασης, ο Κβιλιτάια έκανε μια άστοχη κεφαλιά, ενώ ένα λεπτό αργότερα με νέα κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

Στο 93’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με σουτ του Κα εκτός περιοχής, όμως ο Λόρια μπλόκαρε.
Αξίζει αναφοράς πως παρά το ότι οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές, ο ρυθμός συνέχισε να είναι αρκετά καλός.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ήρθε στο 104’ όταν ο Κεραυνός έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Λόρια φώναξε και πάλι παρών.

Στο δεύτερο ημίχρονο της επανάληψης στην παράταση, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήταν συγκλονιστικοί, καθώς συνέχισαν να παλεύουν και να τα δίνουν με σκοπό να πάρουν το τρόπαιο.

Τελικά, αυτός που είχε τη λύση ήταν ο Κβιλιτάια από πλευράς Ανόρθωσης. Στο 110’΄σε μια φάση διαρκείας για την Κυρία, ο Μιχαήλ απόκρουσε το σουτ του Ελουντού, όμως ο Κβιλιτάια ακολούθησε τη φάση και με τον Μιχαήλ νικημένο, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ακολούθως, η Ανόρθωση έλεγξε τον αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ολυμαπιακό να απειλήσει. Αντιθέτως η Κυρία θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ με τους Ελουντού και Οκριασβίλι, αλλά ο Μιχαήλ είχε αντίθετη άποψη.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Κορρέα, Ρισβάνης (85' Γκαλίτσιος), Καλτσάς, Κορέια (105' Ελουντού), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι (46' Χουσμπάουερ), Μίχα (65' Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Κυριάκου, Σαμπίνια (91' Ανδρέου), Σωτηρίου, Νάνι, Ζαχαρίου (81' Κα), Σαντάνα (90' Γαρουφαλιάς), Μάντζης (106' Κοστόφ), Σαρφό (106' Γκουστάβο), Σάλι.

Σκόρερ: 59' Αρτυματάς, 110' Κβιλιτάια / 60' Σαρφό.

Κίτρινες: 15' Νταουσβίλι, 17' Κβιλιτάια, 37' Καλτσάς, 53' Οκριασβίλι, 75' Ρισβάνης, 97' Κορέια, 98' Χουσμπάουερ, 125' Λόρια / 64' Σωτηρίου.

Διαιτητής: Hategan Ovidiu Alin.

ΠΗΓΗ: 24SPORTS