Από 45 λεπτά και ένα βαθμό

Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο 1-1

Ισόπαλο 1-1 τέλειωσε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Ομόνοια. Για τους «πράσινους» σκόραρε ο Σενέ και για την «Κυρία» ισοφάρισε ο Οκριασβίλι ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ομόνοια κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο ενώ η Ανόρθωση έκανε ένα πολύ καλό τελευταίο 25λεπτο, δημιουργώντας κραυγαλέες ευκαιρίες για γκολ οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Ο αγώνας:

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και πίεσε για το γκολ. Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με το σουτ του Μαυρία το οποίο απόκρουσε σε κόρνερ ο Λόρια. Στο 5’ οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ η οποία ήταν άστοχη. Στο 6’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Χουσμπάουερ. Ο Τσέχος σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Λούφτνερ και κατέληξε κόρνερ. Στο 15’ η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σενέ ο οποίος έπιασε ένα δύσκολο πλασέ σε ανισορροπία και νίκησε τον Λόρια βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 36’ η Ανόρθωση απείλησε με ένα σουτ του Μαργκάσα όμως ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Στο 44’ ο Χριστοδούλου έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Λανγκ πάνω στον Καλτσά, αν και από τις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε να υπάρχει κάποια παράβαση. Ο Οκριασβίλι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη φάση για την Ομόνοια στο 56’. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ασάντε από τα δεξιά, ο Τιάγκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από αυτό το λεπτό μέχρι και το 80ο λεπτό δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη φάση στο ματς, με τις δυο ομάδες να ταλαιπωρούν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου. Η επόμενη αξιόλογη φάση στο ματς καταγράφηκε στο 82ο λεπτό! Ο Οκριασβίλι βρήκε τον Μανιά με όμορφη μπαλιά, ο Ελλαδίτης έστρωσε τη μπάλα στον Μαργκάσα ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Φαμπιάνο να διώχνει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Η Ανόρθωση απείλησε ξανά στο 89ο λεπτό με μια στημένη φάση. Ο Γκαλίτσιος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κορέια όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο. Στο 92ο λεπτό ο Δημήτρης Χριστοφή έχασε την ευκαιρία του αγώνα καθώς δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο. Έτσι, το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΓΚΟΛ: Οκριασβίλι 45’ – Σενέ 15’

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Σιλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιο, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ (46’ Αρτ.υμάτας), Οκριασβίλι (83’ Ελουντού), Καλτσάς (66’ Χριστοφή), Μανιάς

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Σενέ (70’ Ντούρις), Μποτεάκ, Παπουλής (46’ Ασάντε), Γκόμεθ (66’ Βίτορ), Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο.

Κίτρινες κάρτες: Μανιάς, Καλτσάς, Βγκορτς, Ελουντού, Νταουσβίλι – Γκόμεθ, Παπουλής, Μαυρίας, Κούσουλος