Από Λεμεσό...στη κορυφή η «Κυρία»

Κέρδισε 3-1 την ΑΕΛ στο «Αλφαμέγα», σε ένα ματς όπου έγιναν συνολικά τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές

Απέδρασε από το «Άλφαμεγα» η Ανόρθωση που επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ. Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η ομάδα του Γκαγιέγο ήταν αυτή που χαμογέλασε πιάνοντας έτσι… κορυφή. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γκερέρο 24’, Καστέλ 26’ και Μορσάι 52’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό η Ανόρθωση που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και δεν άφησε την ΑΕΛ να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα άνηκε στην «Κυρία» στο 7ο λεπτό με τον Τσίκο να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παρούτη, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Στο 22’ ο Πορτογάλος ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα για πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης μετά από χέρι του Τσούκα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 1-0.

Δύο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 26’, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με τον Καστέλ! Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό ο Ισπανός επιθετικός βγήκε απέναντι από τον Μούριελ και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Βραζιλιάνου.

Όντας με την πλάτη στον τοίχοι, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έχασαν την πρώτη τους καλή φάση στο 32’ με το μακρινό σουτ του Ανδρέου να εξουδετερώνεται από τον Μιχαήλ.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Χαραλάμπους «άγγιξε» το γκολ με την μπάλα όμως να μην κάνει το χατίρι στον Μεντόγεβιτς! Ο αρχηγός της ΑΕΛ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να σταματά στην αριστερή δοκό του Μιχαήλ.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πιέζει και απώλεσε ακόμα μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Τσέρνιχ από τα όρια της περιοχής να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 42ο λεπτό η Βαρωσιώτικη ομάδα απείλησε εκ νέου… με τον Τσίκο να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο πλασέ και την μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ΑΕΛ με τον Φιλίποβιτς να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αψιμαχία με τον Τσίκο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο στόπερ των γηπεδούχων έσπρωξε τον Αφρικανό, με τον Πορτογάλο ρεφ να πηγαίνει στο On Field Review και στη συνέχεια να αποβάλει τον Σέρβο.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη με την ΑΕΛ να μπαίνει κάπως καλύτερα και την Ανόρθωση να δίνει έμφαση τα μετόπισθέν.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού βρήκε αυτό που έψαχνε που ήταν το γκολ! Μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μεντόγεβιτς από το ύψος της περιοχής έσπασε την μπάλα δεξιά στον Μόρσει ο οποίος με ένα υπέροχο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-1.

Στο 67’ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Τσέρνιχ να επιχειρεί το σουτ από τα δεξιά της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Ακολούθως η ομάδα του Γκαγιέγο ισορρόπησε το ματς δίχως όμως να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Στο 89’ η «Κυρία» είχε την πρώτη της αξιόλογη φάση στο ημίχρονο με τον Γκασάμα να γυρίζει μέσα στην περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Μούριελ να αποκρούει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά η Λεμεσιανή ομάδα έχασε μεγάλη φάση με το σουτ του Τσέρνιχ το οποίος εξουδετέρωσε με τα ακροδάχτυλα ο Μούριελ.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Τιουνέ ήρθε να σφραγίσει την νίκη για την Ανόρθωση! Ο Αφρικανός εκμεταλλεύτηκε τον Μούριελ που προωθήθηκε και στην κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σε άδειο τέρμα.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46' Μπάστο), Σρνιτς, Χέντι (25' Τσέρνιχ), Φιλίποβιτς, Τσούκα (46' Φραντζής), Μόρσαι, Μακρής (86' Μπεραχίνο), Τζάλμα, Ντέγοεστ (11' Σωτηρίου).

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Τιουνέ, Καστέλ (80' Γκασάμα), Γκερέρο (63' Ιωάννου), Παρούτης (78' Κορέια), Κορρέα, Τσίκο (78' Αντωνίου).

Σκόρερ: 52' Μόρσαι / 24' Γκερέρο, 26' Καστέλ, 90+8' Τιουνέ

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: 45' Φιλίποβιτς / 45' Τσίκο, 57'  Παρούτης

Διαιτητής: Carvalho Nobre Antonio Emanuel

VAR: Sacchi Juan Luca