Κόκκινη στο ΑΠΟΕΛ απ' την «Κυρία»

Μεγάλη πρόκριση για την Ανόρθωση στα ημιτελικά του κυπέλλου

Η Ανόρθωση κέρδισε με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ στον δεύτερο αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Ουάρντα (43'). Οι «γαλαζοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με επτά παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Νατέλ (7’), Ντανίλο (36’), Βινίσιους (68’) και Σόουζα (73’).

Μόλις στο 7’ λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Νικόλας Νεοκλέους απέβαλε ορθά τον Λέο Νατέλ, για φάουλ στον Αρτυματά, μέσω του VAR.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «γαλαζοκίτρινοι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κυρίως μέχρι το πρώτο τέταρτο. Στη συνέχεια η Ανόρθωση πήρε την κατοχή και προσπάθησε να βάλει πίεση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 16’ ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 33’ με τον Λάζαρο ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με εννιά παίκτες στο 36’ καθώς ο Ντανίλο δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 43’ άνοιξαν το σκορ με τον Ουάρντα ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μιχαήλ μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 50’ ο Χουσμπάουερ έκανε το συρτό σουτ αλλά ο Μιχαήλ μάζεψε εύκολα.

Στο 54’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με τον Σόουζα η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στα χέρια του Τζουρ.

Στο 65’ ο Ντέλετιτς βρέθηκε μπροστά σε κενό τέρμα αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να τελειώσει το παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μέσα σε πέντε λεπτά δέχθηκαν άλλες δύο κόκκινες. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Βινίσιους με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 73’ ο Σόουζα με τον ίδιο τρόπο.

Στο 81’ ο Ρουσιάς έχασε σπουδαία ευκαιρία και δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχαήλ και να κάνει το 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τους «4» του κυπέλλου.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Tζουρ, Κορέια, Κορρέα, Ρισβάνης (45' Εσκοβάλ), Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ (69' Πόποβιτς), Αρτυματάς, Χριστοφή (45' Ρουσιάς), Ουάρντα, Λάζαρος (63' Βερχόβετς), Νοβότνι (61' Ντέλετιτς)

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Μιχαήλ, Γουίλερ (61' Σαμπάλα), Θεοδώρου (65' Εντογκαλά), Βινίσιους, Σάβιτς, Ντανίλο, Σόουζα, Σατσιάς (65' Σαρφό), Έσελινγκ, Μάγκλιτσα (69' Οκριασβίλι), Νατέλ

Σκόρερ: 43' Ουάρντα / -

Κίτρινες κάρτες: 14' Ρισβάνης, 44' Ουάρντα, 45' Αρτυματάς / 23' Βινίσιους, 35' Ντανίλο, 39' Σόουζα, 87' Εντογκαλά

Αποβολές: - / 7' Νατέλ, 36' Ντανίλο (2η κίτρινη), 68' Βινίσιους (2η κίτρινη), 73' Σόουζα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους

4ος Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Aleandro Di Paolo