Δεν θυμίζει Ανόρθωση και αυτό προβληματίζει…

Οπισθοχώρησε κι' άλλο και πλέον δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια...

Του Θεόδωρου Τσιολάκη

Η Ανόρθωση γλίτωσε την 3η σερί ήττα στο 90+6’ με το γκολ-πέναλτι του Καστέλ, καθώς εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Πάφο μέσα στο «Παπαδόπουλος», όμως ο βαθμός δεν ήταν το ζητούμενο για την ομάδα του Γκαγιέγο. Η «Κυρία» έμεινε για 3η σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη, ενώ οπισθοχώρησε στην 6η θέση, γεγονός που δεν αρέσει σε κανένα στο «μπλε» στρατόπεδο.

Η Ανόρθωση κόντρα στην Πάγο σε γενικές γραμμές είχε μία μέτρια εώς καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος δεν παρουσίασε το καλό της πρόσωπο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γκαγιέγο μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς, καταφέρνοντας μόλις στο 2ο λεπτό να φτάσει στο γκολ, ενώ μέχρι το 35’ έλεγχε το παιχνίδι. Στο 35’ μετά από μία αδράνεια στην περιοχή ήρθε η ισοφάριση και η συνέχεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα οπισθοχώρησε μέσα στο γήπεδο, δεν μπορούσε καλά-καλά να κρατήσει μπάλα, ενώ και πάλι της έλειπε η δημιουργικότητα. Μπορεί να είχε ένα δοκάρι με τον Φερέιρα στο 70’ από εκτέλεση φάουλ, όμως και πάλι η εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αυτή που ήθελε ο κόσμος.

Σε γενικές γραμμές εδώ και πάνω από ένα μήνα η Ανόρθωση δεν θυμίζει το σύνολο που συνηθίσαμε τη φετινή σεζόν και είναι ολοφάνερο ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά στην «Κυρία». Αυτός που πρέπει να δει τι φταίει και να το αλλάξει είναι ο Ντάβιντ Γκαγιέγο και πρέπει να το κάνει άμεσα, πριν να είναι αργά.

Η Ανόρθωση πλέον έχει οπισθοχωρήσει στην 6η θέση και πλέον το παιχνίδι με την Ομόνοια την ερχόμενη Παρασκευή κρίνεται αρκετά σημαντικό, τόσο από πλευράς βαθμολογίας, αλλά και από πλευράς ψυχολογίας. Η ομάδα του Γκαγιέγο χρειάζεται μια καλή εμφάνιση και ένα τρίποντο σε ντέρμπι για να πάρει τα πάνω της και να επιστρέψει.