Δια ποδός Γκερέρο στους «8»

Άνετη πρόκριση στα προημιτελικά για την Ανόρθωση με νίκη 2-0 επί της Ομόνοιας 29Μ έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισπανό άσο

Σημαντικό «διπλό» πέτυχε η Ανόρθωση στο ΓΣΠ, επικρατώντας με 2-0 της Ομόνοιας 29ης Μαΐου για τη φάση των «16» του Κυπέλλου, παίρνοντας συνάμα την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκερέρο, ο οποίος σκόραρε και έδωσε ασίστ. Η «Κυρία» στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο και με δύο γκολ σε τρία λεπτά απ’ το 17’ με τον Μαρμούκ και στο 20’ με τον Γκερέρο, πήρε γερό προβάδισμα, το οποίο το κράτησε μέχρι το τέλος αν και αγωνιζόμενη με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Ιωάννου στο 32’ της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια 29Μ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει, δεν τα κατάφερε και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-0 υπέρ της Ανόρθωσης, η οποία πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.

Α' ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια 29Μ μπήκε καλύτερα, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά κράτησε περισσότερο μπάλα. Μάλιστα οι «πράσινοι» στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης έχασαν ευκαιρία, καθώς ο Φαμπίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ, με τον Μαρμούκ να πέφτει και να διώχνει την μπάλα, όμως η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, καθώς ο παίκτης της Ομόνοιας υποδείχθηκε οφσάιντ.

Μέτα το πέρας των πρώτων δέκα λεπτών της αναμέτρησης, η Ανόρθωση ανέβηκε και έφερε στα ίσα το παιχνιδι.

Η «κυριά» στην πρώτη της απειλεί στην αντίπαλη εστία, κατάφερε να σκοράρει. Στο 17’ κερδισε φάουλ λίγο μπροστά από την μεσαία γραμμή. Ο Γκερέρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαρμούκ με κεφαλιά νίκησε τον Μαυραντώνη για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η Ανόρθωση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και μετά από τρία λεπτά έφτασε σε δεύτερο τέρμα. Στο 20’ ο Γκερέρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Μετέπειτα η Ανόρθωση έδειξε ότι έλεγχε το παιχνίδι, όμως στο 29’ ο Ιωάννου έκανε δυνατό φάουλ στο Βρίκκη και πήρε κίτρινη κάρτα, όμως το VAR κάλεσε τον Χριστοδούλου να δει ξανά τη φάση, με αποτέλεσμα ο ρεφ να αλλάξει την απόφαση του, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αρχηγό της «Κυρίας».

Η Ανόρθωση ήταν λογικό να οπισθοχωρήσει, καθώς έπαιζε με δέκα παίκτες, όμως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, πέραν από τη φάση στο 41’ με το σουτ του Βρίκκη εντός περιοχής να φεύγει λίγο έξω.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Χριστοδούλου για το πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια 29Μ μπήκε και πάλι πιο δυνατά, καθώς έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, με την Ανόρθωση να περιορίζεται περισσότερο στο αμυντικό της κομμάτι για να μην δεχθεί γκολ.

Στο 53’ οι «πράσινοι» άγγιξαν την μείωση του σκορ, όμως το σουτ του Πική σταμάτησε στο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει.

Η Ανόρθωση μετά από πέντε λεπτά απάντησε στην ευκαιρία της Ομόνοιας 29Μ. Στο 58’ μετά από μπαλιά του Φερέιρα από δεξιά, ο Καστέλ από πολύ καλό σημείο, δεν βρήκε την μπάλα όπως θα έπρεπε και χάνεται μεγάλη ευκαιρία.

Τέσσερα λεπτά μετά στο 62’ η Ομόνοια 29Μ έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία, μετά από μπαλιά του Αρτεμίου, ο Πικής μόνος, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να περιορίσει την Ομόνοια απ’ το να φτιάξει φάσεις, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με το 2-0 να παραμένει υπέρ της Ανόρθωσης και έτσι πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Εντεκάδες:

Ομόνοια 29Μ: Μαυραντώνης, Στεφάνου, Ιωάννου, Φοινίρης (64' Αντρέου), Κουμής, Φαμπίνιο ( 57' Αρτεμίου), Παττίχης, Βρίκκης (77' Αλαμπρίτης), Πική, Φιλίππου, Παύλουν (64' Φιάκας).

Στον πάγκο: Στρέζος, Κώστα, Κονομής, Γαβριηλίδης, Σιαθάς, Μπούτνικ, Κυλίλης, Σωτηρίου.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια (66' Κίκο), Τεχέρα, Καστέλ (90' Τζουλίου), Γκερέρο (66' Χρυσοστόμου), Φερέιρα (66' Παρούτης), Μακούν, Ουαρίς (66' Περέα), Αντωνίου, Ιωάννου.

Στον πάγκο: Αρμπολέδα, Κεραυνός, Ουαγκέ, Κάργας, Γκασαμά,Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά

Σκόρερ: /17' Μαρμούκ, 20' Γκερέρο

Αποβολές: /29' Ιωάννου

Διαιτητής: Iωάννης Χριστοδούλου

VAR: Μαρία Χριστοδούλου