Δοκάρια, Κατσανίκλιτς... τελευταίος «μίλησε» ο Τζίμης!

Η Ανόρθωση βρήκε απάντηση δυο λεπτά πριν το 90’ κρατώντας το εντός έδρας αήττητο με τον Βέσκο στον πάγκο

Στο ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα στην Ανόρθωση και την ΑΕΛ για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «Κυρία» είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφερε να προηγηθεί. Πράγμα που πέτυχαν οι «λέοντες» με τον Κατσανίκλιτς στο 58’ να κάνει το 1-0. Όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Δημήτρης Χριστοφή, ο οποίος στο 88’ μετά από σουτ του Αντωνιάδη, η μπάλα χτύπησε σε αυτόν και κατέληξε στα δίχτυα, μοιράζοντας από ένα βαθμό στις δύο ομάδες. Στους 33 βαθμούς η Ανόρθωση που και μαθηματικά είναι στο β' γκρούπ, στους 35 η ΑΕΛ που η εξάδα δεν εξαρτάται από τα δικά της πόδια.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και πέρασε το δικό της ρυθμό μέσα στο γήπεδο, κρατώντας μπάλα, ενώ έφτιαξε και κάποιες προϋποθέσεις για να απειλήσει.

Στο 9ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από κόρνερ, ο Μπιλοβάρ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κεραυνός έκανε σπουδαία απόκρουση, κρατώντας το 0-0.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση μετά το 15’ ανέβηκε, κέρδισε μέτρα και ισορρόπησε το παιχνίδι. Μάλιστα στο 25’ η «Κυρία» απείλησε με σουτ του Αντονίν εντός περιοχής από πλάγια δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς κρατούσε μπάλα και γυρόφερνε έξω από τη περιοχή της ΑΕΛ, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 34’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία μετά από την σέντρα από δεξιά του Σαμπό, κεφαλιά του Μραζ στο δοκάρι και στη συνέχεια νέα κεφαλιά του Παρούτη, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά, στο 36’ η Ανόρθωση έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Σαμπό πήρε την μπάλα, έκανε το πλασέ, όμως ο Ολιβέιρα είπε «όχι» κρατώντας το 0-0.

Η «Κυρία» πίεζε ψηλά την ΑΕΛ, αναγκάζοντας την να κάνει εύκολα λάθη και να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 39’ η Ανόρθωση απείλησε με σουτ του Ιωάννου, ενώ στο 41’ βρήκε νέο δοκάρι μετά από κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στον Μπιλοβάρ και σταμάτησε στο δοκάρι.

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να πετύχει ένα γκολ και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς πίεσε ψηλά την ΑΕΛ και έχασε καλή ευκαιρία στο 52’ με τη κεφαλιά του Μραζ να φεύγει λίγο έξω.

Εκεί που η «Κυρία» κρατούσε μπάλα και έλεγχε το ματς, κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΛ έφτασε σε ένα γκολ που άλλαξε τα δεδομένα στο ματς. Στο 58’ ο Κατσανίκλιτς πήρε την μπάλα εντός περιοχής και με ένα ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην αριστερή γωνία του Κεραυνού για το 1-0 υπέρ των «λέοντων».

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση έδειξε σημάδια αντίδρασης και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς κρατούσε μπάλα και δημιούργησε προϋποθέσεις. Στο 73’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία μετά από κόρνερ του Χριστοφή, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε το σουτ, όμως ο Ολιβέιρα έκανε εκπληκτική απόκρουσή, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση συνέχισε να ασκεί μεγάλη πίεση στην ΑΕΛ και έψαξε την ισοφάριση μέχρι το τέλος, πράγμα που κατάφερε έστω και με δόση τύχης. Στο 88’ ο Αντωνιάδης έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Χριστοφή, άλλαξε πορεία και πήγε στα δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα που είχε την μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη ήταν η Ανόρθωση, με τον Μραζ στο 90’ απέναντι από τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, απέφυγε τα μαρκαρίσματα, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο στο 1-1, με την Ανόρθωση οριστικά να μένει εκτός του πρώτου γκρουπ και η ΑΕΛ να μην εξαρτάται από την ίδια αν θα καταφέρει να βρεθεί στην πρώτη εξάδα.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Κεραυνός, Κορέια, Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Ιωάννου, Σαμπό, Παρούτης, Γκερέρο, Αντονίν, Μραζ

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Φερέιρα, Ουαρίς, Αντωνίου, Νιγκά, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Κάσα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Κατσανίκλιτς, Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ρομό.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Σιλβέστρος, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου, Μεντόζα, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Κοντινέλα, Ντέγοεστ .

Σκόρερ: 88' Χριστοφή/58' Κατσανίκλιτς

Κίτρινες: /Τεϊσέιρα, Παντελή