Εδραιώθηκε στην πρώτη θέση του Β’ γκρουπ!

«Κτυπώντας» στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων, η Ανόρθωση κέρδισε εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0

Ακόμη μια νίκη για την Ανόρθωση στο β' γκρουπ, αυτή τη φορά επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 στο «Αμμόχωστος Επιστροφή». Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μιχαήλοβιτς πηγαίνει στους 54 βαθμούς και δείχνει να «κλειδώνει» τη πρώτη θέση στο β' γκρουπ.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά ορεξάτες να επιτεθούν. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε για την Ανόρθωση αλλά η κεφαλιά του Φερέιρα δεν απείλησε τον Μελισσά.

Στο 10ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημάδεψε το δοκάρι μετά απο ωραία κάθετη του Ιωάννου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με τον Καρλίτος αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά απο την εστία του Μιχαήλ.

Στο 34ο λεπτό ο Παρούτης μετά απο ωραία ενέργεια έκανε το σουτ αλλά ο Μελισσάς απέκρουσε σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0 ο Φερέιρα κέρδισε πέναλτι μετά απο ανατροπή του Μελισσά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φερέιρα ο οποίος ήταν εύστοχος ανοίγοντας το σκορ.
Έτσι το τέλος ημιχρόνου βρήκε την «Κυρία» να προηγείται με 1-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο απο πλευράς θεάματος ήταν αρκετά φτωχό. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη και αυτό δε βοήθησε στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Στο 65ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τολεμές μετά απο επικίνδυνο κτύπημα στον Μιχαήλ.
Το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε η Ανόρθωση τη βοήθησε στο να διαχειριστεί πιο εύκολα την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας προσπάθησαν να απειλήσουν και στο 81ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μποτεάκ. Όμως μετά απο παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσαίντ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νιγκά πήρε τη μπάλα και με ωραίο σουτ σημειώσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του και έτσι η Ανόρθωση πανηγύρισε ακόμη μια νίκη.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο, Ντιακιτέ.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέιρο, Παρούτης, Ουαρίς, Σαμπό, Κορρέα, Ιωάννου

Σκόρερ: -/ 45’+2′ πεν. Γκερέρο,95' Νιγκά

Κίτρινες: Καρλίτος / Ιωάννου, Γουαρίς

Αποβολές: Tολεμές/-

Διατητής: Αντωνίου Μενέλαος

VAR:  Κώστα Ροβέρτος