Ένα σου… ένα μου

Ανόρθωση και Απόλλωνας πήραν την πρώτη τους ισοπαλία στο πρωτάθλημα

Ισόπαλες με σκορ 1-1 εξήλθαν δίκαια Ανόρθωση και Απόλλωνας στο ντέρμπι του «Αντώνης Παπαδόπουλος». Νταμπό στο 9' και Ουάρντα στο 51' σημείωσαν τα γκολ των δύο ομάδων. Πιο ικανοποιημένη η ομάδα της Λεμεσού, η οποία παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση πήγε στους 13.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη του ξεκάθαρη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 9', ο Φιλιώτης έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Στορ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Νταμπό που με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια για το 0-1. Η αντίδραση της Ανόρθωσης δεν ήταν η αναμενόμενη, αφού δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπροστά στην εστία του Γιοβάνοβιτς. Ο Απόλλωνας μπορούσε να πετύχει γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Ζράντι (26' και 42'), ενώ η Ανόρθωση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 44' με κεφαλιά του Ρισβάνη που κατέληξε μόλις άουτ από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά. Συνεπώς, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα της Λεμεσού δίκαια μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ισοφάριση για την Ανόρθωση με κεφαλιά-ψαράκι του Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά και πέτυχε το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Στο 74' ο Απόλλωνας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, μετά την εξέταση του Μάριου Χριστοφόρου στο VAR για πάτημα του Ρομπέρζ στον Μιχάλη Ιωάννου εκτός φάσης. Μετά την αποβολή, η ομάδα της Αμμοχώστου έδωσε πολλές δυνάμεις στην επίθεση για το νικητήριο γκολ και έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν ο Ντέλετιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, εντελώς μόνος στην περιοχή! Ως εκ τούτου, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, που αφήνει πιο ικανοποιημένη την ομάδα της Λεμεσού.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αραγιούρι (46' Αντωνιάδης), Ρισβάνης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (46' Ρουσιάς), Καλτσάς (67' Χριστοφή), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (70' Ιωάννου)

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνινγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Χαμάς (88' Αλεσάμι), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σπόλιαριτς (68' Ψύχας) (88' Ουέλινγκτον), Κολ, Ζράντι, Αλμπάνης (75' Βούκασιν Γιοβάνοβιτς), Στορ (68' Ίλιεφ), Νταμπό

Σκόρερ: 51' Ουάρντα/ 9' Νταμπό

Κίτρινες κάρτες: Ρισβάνης/ Ρομπέρζ, Κολ, Νταμπό

Κόκκινες κάρτες: 74' Ρομπέρζ (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτησία: Μάριος Χριστοφόρου (Όμηρος Τζιωρτζής, Πέτρος Πέτρου)