Επαναφορά... φυσικά με Κβιλιτάια

Οι Βαρωσιώτες επέστρεψαν στις νίκες... και περιμένουν

Παίζοντας όσο χρειαζόταν, η Ανόρθωση κέρδισε τον Εθνικό με 1-0, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα. Το γκολ πέτυχε με εκτέλεση πέναλτι ο Γκιόργκι Κβιλιτάια στο 18', σημειώνοντας το 9ο φετινό του γκολ. Χαμένο πέναλτι είχε η ομάδα της Άχνας στο 34', με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Περιμένουν τα αποτελέσματα των ντέρμπι στην ομάδα της Αμμοχώστου, περνώντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να βρει την πολύ μεγάλη ευκαιρία, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν.Ο Εθνικός είχε ένα καλό σουτ με τον Κοστόφσκι στο 14', αλλά η Ανόρθωση ήταν αυτή που προηγήθηκε. Ο Κυπριανού ανέτρεψε τον Κβιλιτάια στο 16' και ο Γεωργιανός ευστόχησε στην εκτέλεση, γράφοντας το 1-0.Η ομάδα του Ηλία Χαραλάνπους αντέδρασε, κερδίζοντας πέναλτι στο 33', για χέρι του Σελίν εντός περιοχής. Ο Κονέ, όμως, έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Λόρια! Προς στο τέλος του ημιχρόνου, ο Γκιόργκι Κβιλιτάια έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες για την διεύρυνση του σκορ, όμως κάτι τέτοιο δε κατέστη εφικτό. Ως εκ τούτου, το 1-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Εθνικός προχώρησε σε τρεις αλλαγές,βάζοντας Ηλία, Γκόρουπετς και Χουντόμπιακ. Το παιχνίδι κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα στα πρώτα του λεπτά, αν και υπήρχε καλός ρυθμός και διάθεση. Στο 60', έγινε η σέντρα από δεξιά, ο Κοστόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.Ο Εθνικός πίεσε περισσότερο στα τελευταία λεπτά, όμως η Ανόρθωση πήρε τους τρεις βαθμούς, έστω και πολύ δύσκολα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κορέια, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Μίχα (86' Κορρέα), Αμπαρτζουμιάν (72' Χριστοφή), Καλτσάς (72' Ελουντού), Κβιλιτάια (80' Μανιάς)

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ιωάννου (46' Μ. Ηλία), Ηλία (68' Παπαγεωργίου), Μιγκελίτο, Ντόλεζαλ, Πρόγιτς, Κοστόφσκι (60' Ζάκπα), Κυπριανού, Κουσιάππα (46' Γκόρουπετς), Κουμής, Κονέ (46' Χουντόμπιακ)

Σκόρερ: 17' Κβιλιτάια (πέν.)

Κίτρινες: Κυπριανού