Φοβήθηκε... την κορυφή

Η Καρμιώτισσα έστω και με δέκα κράτησε την Κυρία από το να ξεφύγει στην πρώτη θέση

Στο 1-1 έμειναν Καρμιώτισσα και Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Σάσι ωστόσο η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση με τον Μίχα. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δεν κατάφερε να πάρει την νίκη που θα την έστελνε στην κορυφή, μετά τις απώλειες των Απόλλωνα και Ομόνοια και έτσι φεύγει από την Πάφο με τον ένα βαθμό.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ανόρθωσης να έχει την κατοχή της μπάλα και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, προσπαθώντας να γίνει επικίνδυνη για την αντίπαλη εστία.

Στο 19’ είδαμε την πρώτη καλή φάση στο ματς με τον Χουσμπάουερ ωστόσο το σουτ πέρασε για λίγο εκτός.

Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι στην περιοχή μετά από σουτ που έγινε καθώς φάνηκε στην τηλεοπτική προβολή πως η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Μαλεκκίδη όπως ήταν γυρισμένος με πλάτη.

Στο 43’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Ρομό του οποίου το σουτ σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 56’ η Καρμιώτισσα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Μπαρκάν, το οποίο πέρασε για πολύ λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης με νέο μακρινό σουτ απείλησε και πάλι, με το αποτέλεσμα όμως να είναι το ίδιο.

Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Κβιλιτάια ο οποίος μόνος στην μικρή περιοχή έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 62’ η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ με τον Σάσι ο οποίος με συρτό σουτ έκανε το 1-0. Ωστόσο, μόλις 4 λεπτά κράτησε το σκορ κι αυτό γιατί Ο Μίχα πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κυριακίδη και με δυνατό βολέ κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στο 71’ η Καρμιώτισσα έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Χατζηβασίλης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο, σε μια φάση πάντως που ήταν αρκετά δύσκολη.

Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Παχίπης, Ρόμο, Σάσι, Μπαρκάν (Καπαρτής 66'), Χριστοφή, Πέρεζ, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης, Ρέινολντς

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Σελίν, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Βργκοτς, Μίχα, Καλτσάς (Μανιάς  75'), Χούσμπαουερ (Νταουσβίλι 67'), Ελουντού, Κβιλιτάια

Σκόρερς: Σάσι / Μίχα

Κίτρινες Κάρτες:  Πέρεζ, Χατζηβασίλης / Αρτυματάς

Κόκκινες Κάρτες: Χατζηβασίλης /-

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς