«Φρένο» στο σερί της ΑΕΚ… από Ανόρθωση!

Η «Κυρία» δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να καταγράψει τη δέκατη σερί της νίκη, με το ντέρμπι στη Λάρνακα να τελειώνει ισόπαλο χωρίς τέρματα

Πρώτη «γκέλα» για την ΑΕΚ μετά απο εννιά διαδοχικές νίκες που δεν κατάφερε να διασπάσει την πολύ καλη αμυντική λειτουργία της Ανόρθωσης. Μοιραίος ο Γκιούρτσο που έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο καθώς απέκρουσε το πέναλτι ο Λόρια. «Ένεση» ψυχολογίας για την Ανόρθωση η ισοπαλία μετά τα κακά αποτελέσματα και το κακό κλίμα που επικρατούσε στην ομάδα.

Α Μέρος

Το ντέρμπι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η ΑΕΚ προσπαθούσε με κυκλοφορία να διασπάσει την άμυνα της Ανόρθωσης αλλά οι αλληλοκαλύψεις των ποδοσφαιριστών της «Κυρίας» δεν άφηνε αρκετά περιθώρια σε αυτούς της ΑΕΚ. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 5ο λεπτό μετά απο μεταβίβαση του Εγγλέζου που βρήκε ωραία τον Φαράζ αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο. Στο 17ο λεπτό μια πανομοιότυπη φάση και πάλι με τον Εγγλέζου να κάνει την σέντρα και να βρίσκει αυτή την φορά τον Λόπεζ που έπιασε το σουτ απευθείας αλλά απόκρουσε ο Λόρια. Στο επαναληπτικό βίντεο και μετά απο παρέμβαση του VAR , υπήρξε χέρι του Αντωνιάδη στο σουτ του επιθετικού της ΑΕΚ. Το VAR κάλεσε τον διαιτητή του αγώνα να εξετάσει την φάση και έτσι έδειξε την «άσπρη» βούλα. Εκτελεστής ήταν ο Γκιούρτσο αλλά ο Λόρια μάντεψε σωστά την γωνιά και έτσι απέκρουσε το πέναλντι του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ. Αυτή η χαμένη ευκαιρία έκανε τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να χάσουν την αυτοσυγκέντρωση τους και το έργο των αμυντικών της Ανόρθωσης πιο εύκολο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με την ΑΕΚ να έχει την κυκλοφορία αλλά να μην καταφέρνει τα διασπάσει την αμυντική λειτουργία της Ανόρθωσης. Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 66ο λεπτό με σουτ του Άλτμαν αλλά ήταν άστοχο. Όσο κυλούσε ο χρόνος η Ανόρθωση άρχισε να παίρνει μέτρα και με την εισόδο του Χριστοφή προσπάθησε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να σκοράρει. Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε αρκετά καλό σημείο και το ανέλαβε ο Τρισκόφσκι αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ανόρθωση ήρθε στο 78ο λεπτό μετά απο ωραίο γύριασμα του Χριστοφή στον Σαμπό αλλά το σουτ του ήταν εντελώς άστοχο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι κυριώς με μακρινές μπαλιές αλλά η άμυνα της Ανόρθωσης ήταν αλάνθαστη. Ένα σουτ του Άλτμαν εκτός περιοχής στο 86 και μια κεφαλιά του Ρομό άστοχη στο 90 ήταν οι τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού. Ο αγώνας έληξε στο 0-0 με την ΑΕΚ να «γκελάρει» μετά απο εννιά διαδοχικές νίκες ενώ αυτός ο ένας βαθμός για την Ανόρθωση δίνει καλύτερη ψυχολογία στην Ανόρθωση ενόψει συνέχειας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Ανόρθωση:  Λόρια, Αντωνιάδης, Κορρέα, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Τεχέρα, Ιωάννου, Κορρέια, Εμπραλίτζε, Νινγκά

ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Εγγλέζου, Λέδες, Πονς, Γκιούρτσο, Φαράζ, Άλτμαν, Λόπες

Σκόρερ: -/-

Κίτρινες: Αντωνιάδης, Αμπαρτζουμιάν, Ιωάννου, Χαρογιάν, Τεχέρα / Γκονζάλεθ, Λόπες