Η «μπίλια» έκατσε στον άσσο

Με τα γκολ των Φερέιρα και Χριστοφή η Ανόρθωση πανηγύρισε την τέταρτη σερί της νίκη

Ακόμη μια νίκη για την «Κυρία» στο β' γκρουπ, η έβδομη της συνολικά στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος καθώς νίκησε την ΑΕΛ με 2-0. Με αυτό το τρίποντο η βαρωσιώτικη ομάδα έφθασε στους 57 βαθμούς και ουσιαστικά «κλειδώνει» τη πρώτη θέση στο β' γκρουπ.

A Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Σε ένα «φτωχικό» απο πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα τους αντίπαλους τερματοφύλακες.

Στο 14ο λεπτό ένα σουτ του Γκερέρο δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Μούριελ, ενώ στο 17ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη πρώτη τους τελική με τον Ντζιάλμα αλλά το σουτ του ήταν εντελώς άστοχο.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που απείλησε περισσότερο και στο 23ο λεπτό έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους μετά απο πάσα του Μιλιτσεάνου στον Μακρή ο οποίος με προβολή αστόχησε καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Μιχαήλ.

Αυτές ήταν και οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β Μέρος
Στο δεύτερο μέρος η «Κυρία» μπήκε πιο επιθετικά και έψαξε το γκολ. Οι τρεις αλλαγές του Βέσκο Μιχαήλοβιτς Χριστοφή,Αντωνίου και Τεχέιρα έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα.

Στην πρώτη ουσιαστική φάση του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση κατάφερε και βρήκε δίχτυα. Ο Σαμπό έκανε τη σέντρα στον αμαρκάριστο Χριστοφή ο οποίος με κεφαλιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Φερέιρα που άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά ο Μούριελ είπε «όχι» στο σουτ του Γκερέρο.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να διαχειριστεί στα επόμενα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα. Στο 75ο λεπτό ο Αντονίν βρέθηκε απέναντι απο τον Μούριελ αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε.
Στο 85ο λεπτό ο Δημήτρης Χριστοφή έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Μούριελ απέκρουσε και πάλι.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνδιού ο Χριστοφή έβαλε «τέλος» στον αγώνα καθώς με σουτ μέσα στη περιοχή νίκησε τον Μούριελ.
Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει την τέταρτη διαδοχική της νίκη.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Αρτυματάς, Μπαϊσίνιο, Κορρέα, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Σάμπο, Παρούτης, Ιωάννου, Μραζ

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Ντεβέστ, Ντζάλμα, Ανδρέου, Ζντραφκόφσκι, Μεντόγεβιτς, Μεντόσα, Μακρής, Μιλιντσεάνου

Σκόρερ: 57' Φερέιρα, 92' Χριστοφή/-