Κορυφή... περιμένοντας τους Λεμεσιανούς

Το εκπληκτικό γκολ του Μαργκάσα χάρισε τους τρεις βαθμούς στην Ανόρθωση

Πολύ σημαντική νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε της Πάφου με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με φοβερό σουτ ο Μαργκάσα, σκοράροντας έτσι το πρώτο του γκολ με την «Κυρία». Με την νίκη αυτή η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πάει στην κορυφή και τους 30 βαθμούς. Το πάλεψε η Πάφος και μάλλον άξιζε ένα γκολ, ωστόσο ο Λόρια της στάθηκε εμπόδιο.

Στο 4ο λεπτό είδαμε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι, για την Πάφο με τον Μπεριγκό, όμως έσωσε ο Λόρια, ενώ στο επόμενο λεπτό η Ανόρθωση έφτασε κοντά στο γκολ με το μακρινό σουτ του Νταουσβίλι, η μπάλα όμως βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν την αντίπαλη εστία, με τον Ανγκούλο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Στο 22’ ο Καλτσάς έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Ρούντκο όμως ήταν καλά τοποθετημένος και μάζεψε την μπάλα.

Στο 32’ η Πάφος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεριγκό που έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως και πάλι ο Λόρια έδωσε την λύση. Στο 43’ ο Ρούντκο πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου η Ανόρθωση απείλησε με το καλό σουτ του Χριστοφή από πλάγια θέση, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 51’ η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι για ανατροπή στον Κβιλιτάια, ωστόσο προηγήθηκε οφσάιντ και μετά από υπόδειξη του VAR δεν υπήρχε πέναλτι.

Στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με το πολύ ωραίο σουτ του Μαργκάσα εκτός περιοχής και έτσι έκανε το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο η Πάφος δεν είχε ανάλογη επιθετική απόδοση όση στο πρώτο όταν και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Λόρια, με την Ανόρθωση να κρατάει σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα.

Στο 82’ ο Τόρες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα (Πηλέας 86'), Νταουσβίλι, Μίχα (Χουσμπάουερ 71'), Καλτσάς (Αμπαρτζουμιάν 75'), Χριστοφή (Κορέα 86'), Κβιλιτάια

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Κιουζίκ (Τόρες 73'), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι (Βαρέλα 75'), Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Σκόρερς: Μαργκάσα /-

Κίτρινες Κάρτες: Κορέια, Μαργκάσα, Χριστοφή / Κβίντα