Κούκλα «Κυρία» με αγριεμένο Μραζ…πάτησε το τριφύλλι!

Η Ανόρθωση «έριξε» τεσσάρα στην Ομόνοια, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα 112α γενέθλια της

Σε μια σπουδαία νίκη έφτασε η Ανόρθωση, που στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta κέρδισαν εντός έδρας την Ομόνοια με 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάμουελ Μραζ, ο οποίος στο ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα της νέας του ομάδας έκανε χατ-τρικ (45’, 52’ και 73’)! Το τελευταίο γκολ του αγώνα επιτεύχθηκε από τον Κορτε΄ς στις καθυστερήσεις (94'). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη ανατρέποντας τα εις βάρος τους δεδομένα, καθώς αρχικά είχαν προηγηθεί οι «πράσινοι» με τέρμα του Λοίζου (30’).

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 26’ βαθμούς, παραμένοντας όμως στην ένατη θέση. Στην πέμπτη θέση με 35 βαθμούς παρέμεινε η Ομόνοια, που κινδυνεύει όμως να «πέσει» από την εξάδα, μέχρι την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Σέντρα με καθυστέρηση 23’ λεπτών

Με καθυστέρηση 23 λεπτών ξεκίνησε το ντέρμπι, καθώς ο αγώνας έπρεπε να αρχίσει στις 19:00 αλλά τελικά ο διαιτητής σφύριξε σέντρα στις 19:23.

Ο Πορτογάλος διαιτητής Φερνάντες Κορέιρα Γκουστάβο αναγκάστηκε να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια μαζί με τις δυο ομάδες λίγα λεπτά μετά την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Όπως μετέδωσε η Cablenet, ο λόγος που πήρε αυτή την απόφαση ο Πορτογάλος ρεφ ήταν μια φωτοβολίδα που έφυγε από το πέταλο των οργανωμένων της Ανόρθωσης καταλήγοντας στην κερκίδα της Ομόνοιας, χωρίς ευτυχώς να υπάρξει κάποιος τραυματισμός.

Γενικά, έγινε η νύχτα-μέρα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» καθώς οι οργανωμένοι της Ανόρθωσης άναψαν δεκάδες φωτοβολίδες και βεγγαλικά θέλοντας να γιορτάσουν με αυτό τον τρόπο τα 112α γενέθλια της ομάδας τους. Δεν ήταν όμως μόνο οι φωτοβολίδες αφού έπεσαν και αρκετές κροτίδες. Ωστόσο, η καθυστέρηση υπήρξε κυρίως λόγω της φωτοβολίδας που έπεσε στην κερκίδα της Ομόνοιας.

Αφού υπήρξε προειδοποιητική ανακοίνωση μέσω των μεγάφωνων του γηπέδου προς τον κόσμο, ο Πορτογάλος διαιτητής αποφάσισε τελικά να σφυρίξει τη σέντρα του ντέρμπι, έστω και με κάποια καθυστέρηση.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν επιθετική διάθεση από την αρχή μέχρι το τέλος, προσπαθώντας να επιβάλουν το ρυθμό τους… και να παραβιάσουν βεβαίως την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα, η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα καταγράφηκε μόλις στο 2’, όταν ο Ιωάννου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος κίπερ ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε.

Άμεση ήταν η απάντηση των «πρασίνων», που στο 5’ είδαν τον Λόρια να αποκρούει στο σουτ που έκανε ο Μπάρκερ εντός περιοχής. Δύο λεπτά αργότερα ο Γεωργιανός κίπερ έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ, στο σουτ που έκανε από διαγώνια θέση εντός περιοχής ο Ανσαριφάρντ. Επίσης, στην αμέσως επόμενη φάση και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λανγκ σούταρε από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα έξω.

Ακολούθως, ο ρυθμός παρέμεινε μεν στα ίδια επίπεδα, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη, ωστόσο θα έπρεπε να περιμένουμε είκοσι περίπου λεπτά μέχρι να καταγραφεί η επόμενη τελική στο στόχο… η οποία μάλιστα έμελλε να είναι και γκολ για το «τριφύλλι».

Συγκεκριμένα, μετά από λάθος του Μπαισίνιο, ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και έδωσε πάσα πάρε - βάλε στον Λοίζου, ο οποίος από πολύ πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Παρότι όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το υπέρ τους προβάδισμα, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο τους να απειλήσει, στο 45’ ο Μραζ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Τεχέρα εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη πάσα του Κούσουλου και με μια υπέροχη κάθετη πάσα έβγαλε τον Μραζ μόνο απέναντι στον Φαμπιάνο. Το νέο απόκτημα της «Κυρίας» πλάσαρε υποδειγματικά, κάνοντας το 1-1.

Πιο επιθετικά μπήκε στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα, η οποία ήταν ανεβασμένη μετά το γκολ που πέτυχε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Μόλις στο 6’ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μραζ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, με τον Βραζιλιάνο να αποκρούει με το ένα χέρι και να διώχνει σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Λέτσιακς απομάκρυνε προσωρινά, ωστόσο μετά από νέο γέμισμα στην περιοχή ο Μραζ πήρε την μπάλα από πλεονεκτική θέση και από κοντά έκανε το 2-1.

Ακολούθως, η Ομόνοια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του Βέσκο Μιχαήλοβιτς ήταν τόσο καλοί που δεν έδωσαν περιθώρια στον αντίπαλο τους για να απειλήσει.

Οι γηπεδούχοι λοιπόν είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 73’ κατάφεραν να κάνουν το 3-1 με σκόρερ και πάλι τον Μραζ! Μετά γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Παρούτης έκανε το πλασέ, η μπάλα στρώθηκε στον Μραζ, ο οποίος από θέση βολής νίκησε για τρίτη φορά τον Φαμπιάνο.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 94’, όταν ο Κορτές λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι πλάσαρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής κάνοντας το τελικό 4-1.

Οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο (68' Χριστοφή), Παρούτης (87' Αντωνίου), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου, Μραζ (87' Αντονίν).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ψάλτης (57' Μάθιους), Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Κασάμα (57' Μπασιρού), Κούσουλος (64' Παπουλής), Μπάρκερ, Λοΐζου (57' Ζαχαρίου), Μπέζους, Ανσαριφάρντ.

Σκόρερ: 45', 52' και 73' Μραζ, 94' Κορτές / 30' Λοίζου.

Κίτρινες: 56' Γκερέρο / 28' Ψάλτης (στο όριο), 33' Ανσαριφάρντ.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Fernandes Correira Gustavo.