«Κυρία»... στο πρώτο ραντεβού

Με 10 παίκτες για μισή ώρα η Ανόρθωση, χάρη στο γκολ του Καλτσά, απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ανόρθωση που στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης, κέρδισε στην έδρα της το ΑΠΟΕΛ με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Καλτσά (19’). Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Κυρία λόγω αποβολής του Νταουσβίλι με δεύτερη κίτρινη (53’).

Έλεγξε το παιχνίδι η Ανόρθωση στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη και κυρίως μετά την αποβολή του Νταουσβίλι, το ΑΠΟΕΛ πήρε τον έλεγχο και πίεσε για την ισοφάριση. Λόρια και αστοχία δεν επέτρεψαν στους «γαλαζοκίτρινους» να σκοράρουν και έτσι οι γηπεδούχοι θα πάνε στον επαναλιπτικό της επόμενης εβδομάδας έχοντας το πλεονέκτημα της σημερινής νίκης.

Κακό το θέαμα στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στη τακτική τους λειτουργία, πράγμα που πέτυχε σε μεγαλύτερο βαθμό η Ανόρθωση, η οποία δεν άφησε σε καμία περίπτωση τον αντίπαλο της απειλήσει, ενώ κατάφερε να βρει δίκτυα με τον Καλτσά.

Συγκεκριμένα, στο 19’, έπειτα από σέντρα του Κορέια, ο Καλτσάς με καρφωτή κεφαλιά εντός περιοχής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον αγώνα, αφού παρά το γεγονός ότι το ΑΠΟΕΛ κράτησε περισσότερο μπάλα, δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του Λόρια.

Επίσης, η Κυρία που προσπαθούσε να βγει μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις, θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Κβιλιτάια στο 45’. Η φάση ξεκίνησε και πάλι από τον Κορέια, ο οποίος πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Καλτσάς. Ο Ελλαδίτης έδωσε στον Κβιλιτάια, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι.

Μάλιστα το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, μόλις στο τρίτο λεπτό του δευτέρου μέρους. Ο Κλωναρίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και Μπεν Σαχάρ με προβολή από καλή θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 53’ έμελλε να έχουμε αλλαγή των αριθμητικών δεδομένων, αφού ο Νταουσβίλι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Γεωργιανός μέσος έριξε στο έδαφος τον Ανουάρ.

Η αποβολή του Γεωργιανού είχε ως αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να γίνει ακόμη πιο επιθετικό και να φτιάξει ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Πρώτα ήταν φάση του 63ου λεπτού, όταν ο Μπεν Σαχάρ πήρε εκ νέου από τον Κλωναρίδη και αφού ξέφυγε από τον Κορρέα, σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής. Το σουτ δεν ήταν πολύ δυνατό, ενώ ο Λόρια ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα, Ζαχίντ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Λόρια να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν νέα ευκαιρία με άστοχο πλασέ του Ανουάρ, ενώ πολύ κοντά στην ισοφάριση έφτασε ο Ενσούε, ο οποίος με κεφαλιά στο 78’, έστειλε τη μπάλα εκατοστά δίπλα από την εστία του Λόρια.

Η τελευταία καλή στιγμή του ντέρμπι ήρθε στο 86’, όταν ο Ντε Βινσέντι σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Λόρια φώναξε εκ νέου παρών.

Highlight: Το γκολ του Καλτσά, που έκρινε την αναμέτρηση και δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην Ανόρθωση.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (76' Χριστοφή), Μίχα (57' Αμπαρτζουμιάν), Καλτσάς, Κβιλιτάια (57' Μαργκάσα).

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ζαμπάλα (72' Γαβριήλ), Ενσούε, Σάντος, Βινίσιους, Λουντέμο (83' Κατσαντώνης), Ανουάρ, Ζαχίντ, Γκάρνερ (46' Μπεν Σαχάρ), Κλωναρίδης (76' Ντε Βινσέντι), Ντονγκαλά.

Σκόρερ: 19' Καλτσάς / -

Κίτρινες: 24' Νταουσβίλι / 88' Σάντος.

Κόκκινες: 53' Νταουσβίλι / -

Διαιτητης: Mariani Maurizio.