Με Λάζαρο... βλέπει πρόκριση

Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση επί της Γάνδης

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Ανόρθωση με σκορ 1-0 επί της Γάνδης στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, που την κρστά ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Το γκολ ο Λάζαρος με απίθανο τρόπο στο 27'. Πλέον, η ομάδα της Αμμοχώστου πάει στη Σερβία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Παρτίζαν για να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ βρήκε την Ανόρθωση να έχει μια εξαιρετική παρουσία και να παίρνει το προβάδισμα στο 27' με γκολ-ποίημα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, είδε τον Μπολάτ εκτός εστίας και με τρομερό σουτ σκόραρε για το 1-0, μέσα σε αποθέωση! Στη συνέχεια, οι Βέλγοι βγήκαν στην επίθεση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν οι Κορέια αρχικά και ο Τζουρ σε δεύτερο χρόνο αποσόβησαν τον κίνδυνο πάνω στην γραμμή τέρματος! Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι μπήκαν πολύ πιο επιθετικά, θέλοντας να ψάξουν την γρήγορη ισοφάριση. Η Ανόρθωση, όμως, είχε εξαιρετική παρουσία μεσοαμυντικά, μη αφήνοντας την να δημιουργήσει τις πολύ επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Τζουρ. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε εξαιρετική ευκαιρία στο 67', όταν ο Χρυσοστόμου έκανε την προβολή λαουτ μετά από γύρισμα του Λάζαρου. Στη συνέχεια, οι Βέλγοι ενέτειναν την πίεσή τους, όμως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άντεξε σε αυτή και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, που την κρστά ζωντανή στην υπόθεση-πρόκριση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρντζουμιάν, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Ντέλετιτς (72' Χριστοφή), Πόποβιτς (58' Χρυσοστόμου), Ουάρντα (82΄' Κορρέα), Χριστοδουλόπουλος (82' Ρουσιάς)

Γάνδη (Χάιν Φανχάεζενμπρουκ): Σινάν Μπολάτ, Χάντσε-Όλσεν, Ενγκαντό-Ενγκαντουί, Γκοντό, Οπέρι, Κάστρο-Μόντες (63' Σαμόις), Οουσού (83' Μπόγιο), Ντε Σαρτ, Μπέζους (63' Τισουνταλί), Μπρούνο (63' Οφόε), Λέμαγιτς (63' Ντεπουάτρ)

Σκόρερ: 27' Λάζαρος

Κίτρινες κάρτες: Αραγιούρι, Κορρέα, Ρισβάνης, Χριστοφή/ Ογούσου, Μπέζους