Νέα γκέλα η «Κυρία»…παραμένει ανίκητος ο Σατσιάς!

Η Ανόρθωση πέταξε άλλους δυο βαθμούς μένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη

Νέα γκέλα για την Ανόρθωση που εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τον Ερμή στο Αμμόχωστος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Χολτ (39'), ενώ η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Κβιλιτάια (78').

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα της Αμμοχώστου, όμως ο Ερμής στάθηκε πολύ καλά και κατάφερε να πάρει τη πέμπτη του συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα και ταυτόχρονα να παραμείνει αήττητος, όσον αφορά το θεσμό του πρωταθλήματος, με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο του.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ανόρθωση έφτασε τους 27 βαθμούς και παρέμεινε στη τρίτη θέση, ενώ ο ο Ερμής έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Α΄ Ημίχρονο

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κράτησε περισσότερο μπάλα, όμως την ουσία την είχε η ομάδα του Ερμή, που αμυνόταν μαζικά και προσπαθούσε να επιτεθεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 16’, όταν ο Καραγκούνης έκανε κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 18’ είχαμε το πρώτο γκολ που ακυρώνεται στο πρωτάθλημα μας μετά από υπόδειξη το VAR. Πιο συγκεκριμένα ο Καλτσάς σκόραρε με κεφαλιά εντός περιοχής, ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, γεγονός που επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ερμής έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Ρουσιά, που έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

Στο 31’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για τον Ερμή, με σουτ του Ρουσιά εκτός περιοχής. Ο Λόρια κατάφερε να μπλοκάρει.

Στο 34’ καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο πρώτο μέρος. Ο Κορέια πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καικέ.

Ο Ερμής κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 40’, με κεφαλιά του Χολτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρος, ενώ άξιο αναφοράς είναι το ότι ο Κονέ αποχώρησε ως τραυματίας.

Β΄ Ημίχρονο

Η Ανόρθωση με την έναρξη της επανάληψης συνέχισε να έχει την υπεροχή της μπάλας, ενώ έγινε και πιο απειλητική.

Η πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 50’ όταν ο Χριστοφή έκανε το σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αυτή πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Κβιλιτάια έπιασε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα βγήκε έξω.

Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63’. Ο Καλτσάς εντός περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Καικέ σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 73’ ήταν η σειρά του Ερμή να απειλήσει με σουτ του Μέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Λόρια.

Η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78’ με κεφαλιά του Κβιλιτάια εντός περιοχής. Η σέντρα στο γκολ έγινε από τον Καλτσα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Καικέ όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών.

Highlight: Οι δυσκολίες που παρουσίασε η Ανόρθωση στο δημιουργικό κομμάτι.

Ερμής (Μ. Σατσιάς): Καϊκέ, Καραγκούνης (61' Σιντιμπέ), Δημητρίου, Γαβριήλ, Φερνάντες, Ρουσιάς (82' Βαλλιάνος), Μέιρα (82' Ηλία), Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ (45' Παντελή), Ζόρζε (61' Ραφίνια)

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Ολιβέιρα, Βαλλιάνος, Γεωργίου, Παντελή, Σιντιμπέ

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Κορέια, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46' Μίχα), Καλτσάς, Χριστοφή (63' Μανιάς), Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Πηλέας, Μανιάς, Π. Αρτυματάς, Παρούτης, Σελίν, Κορρέα, Μίχα, Χρυσοστόμου

Σκόρερς: 39' Χολτ/79' Κβιλιτάια

Κίτρινες: 88' Καικέ, 90' Ντιας/80' Μίχα