Πάφος-Ανόρθωση 0-1: Ο Βίκτορ μίλησε τελευταίος!

Τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου

Η Ανόρθωση πέτυχε σπουδαίο διπλό επί της Πάφου με 0-1, ξεφεύγοντας για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Το γκολ ο Βίκτορ στο 92' με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ. Στους 32, η Ανόρθωση και στους 22 η Πάφος που μπλέκει για τα καλά σε περιπέτειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στην Πάφο ξεκίνησε με ευκαιρίες. Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Νέμετς σέντραρε και ο Ράκελς έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε άουτ. Στο 3’, ο Μπεσάτ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Μίχαλ Ντούρις έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε μόλις άουτ. Στη συνέχεια, ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με παιχνίδι κέντρου περισσότερο και χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 30’, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με απίστευτο φαλτσαριστό σουτ του Νέμετς. Η ομάδα του Κόπιτς σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Ράσιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στον Γκόρντον Σίλντενφελντ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Πάφο να έχει ένα καλό σουτ του Νέμετς, που πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έψαξαν επίμονα το γκολ, με τον Ράκελς στο 55’ να βγαίνει μόνος, όμως τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ με όλες τους τις δυνάμεις προς το τέλος, όμως και οι δύο φάνηκαν να «συμβιβάζονται» με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 79’, ο Σιρόκ είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Δημητρίου. Στο 86’, ο Παναγιώτης Ζαχαρίου έκανε την προβολή, με τον Δημητρίου να αποκρούει σωτήρια. Η Ανόρθωση πέτυχε το «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Βίκτορ. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και είχε τεράστια ευκαιρία με προβολή του Φόλμπρεχτ που έφυγε ψηλά άουτ!

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Πάφο, ξεχώρισε ο Νέμετς. Από την Ανόρθωση, ξεχώρισαν οι Βίκτορ, Σίλντενφελντ και Στρούνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Πάφο, απογοήτευσε ο Ανγκούλο. Από την Ανόρθωση, υστέρησε ο Ντούρις.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Τρεις αλλαγές για τον Ζέλικο Κόπιτς σε σχέση με την ισοπαλία κόντρα στην Πάφο. Οι Ντόβμπνια, Σιρόκ και Κουλς μπήκαν στις θέσεις των Καρώ, Χολτ και Φόλμπρεχτ. Με τις αλλαγές του προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, όμως στο τέλος δεν πήρε ούτε τον βαθμό.

Τρεις αλλαγές για τον Γιούργκεν Στρέπελ σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος. Αρτυματάς, Ιωάννου και Κυριάκου μπήκαν στις θέσεις των Εγγλέζου, Κατσιαράβα και Ράγιο. Και οι τρεις αλλαγές της ομάδας της Αμμοχώστου ήταν αναγκαστικές.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Με λάθη η διαιτησία του Νικόλα Νεοκλέους, τα οποία ξεσήκωσαν "θύελλα" διαμαρτυριών από πλευράς της Πάφου. Σωστές όσες κάρτες έδειξε στον αγώνα.

Πάφος FC: Πέτρου, Σιρόκ, Ζάντερ, Κουλς, Μπανγκάρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (82' Λουλίνια), Ράκελς (62' Φόλμπρεχτ), Ντόβμπνια, Νέμετς, Ράσιτς (72' Ζαχαρίου)

Ανόρθωση: Δημητρίου, Μπεσάτ, Αρτυματάς (68' Μπουφ), Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κοφί, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιωάννου (43' Μικελτάντζε), Κυριάκου (78' Κατσιαράβα), Ντούρις