Πρωτάθλημα stop... από Τακτακαλά

Οδυνηρή ήττα για την Ανόρθωση στο Μακάρειο

Οδυνηρή ήττα για την Ανόρθωση που έχασε στο Μακάρειο από τον Ολυμπιακό με 2-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημειώθηκαν από τους Κα (9’) και Σαρφό (91’)

Η Ανόρθωση έψαξε την ισοφάριση όσο το σκορ ήταν στο 1-0, όμως λίγο ο Μιχαήλ και λίγο η αστοχία των ποδοσφαιριστών της, είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα της Αμμοχώστου να μην καταφέρει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Με αυτή του τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 37 βαθμούς, παραμένοντας όμως στην έκτη θέση. Από την άλλη, η Ανόρθωση που συνεχίζει να μετρά 53 βαθμούς, είδε την διαφορά της από την κορυφή να αυξάνεται στους δέκα βαθμούς και τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου, να μειώνονται αισθητά.

Με καλύτερη διάθεση ξεκίνησε τον αγώνα η Ανόρθωση, που έχασε κλασική ευκαιρία για να προηγηθεί, αλλά η ομάδα που θα άνοιγε το σκορ ήταν αυτή του Ολυμπιακού.

Συγκεκριμένα, η απίστευτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων καταγράφηκε μόλις στο 5’, όταν μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν στη περιοχή, ο Κορέια μόνος μπροστά από κενή εστία, έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σαντάνα με μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα, βρήκε τον Κα, ο οποίος έφυγε στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Λόρια, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση κράτησε περισσότερο μπάλα και έψαξε την ισοφάριση, όμως λίγο τα λάθη των ποδοσφαιριστών της και λίγο η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν.

Μάλιστα στο 29’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως η κεφαλιά του Κα δεν ήταν εύστοχη.

Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να απειλήσει με μια άστοχη αλλά και με μια αδύναμη κεφαλιά του Κβιλιτάια.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό με την έναρξη της επανάληψης, αφού η Ανόρθωση συνέχισε να έχει την υπεροχή στη κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας κενούς χώρους. Επίσης ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να αμύνεται πολύ καλά και να προσπαθεί να βγει μπροστά με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Ανόρθωση ανέβαζε στροφές και γινόταν πιο επιθετική.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 65’ όταν ο Οκριασβίλι έδωσε στον Κβιλιτάια, ο οποίος ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο Κβιλιτάια έφυγε στη πλάτη της άμυνας και έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Οκριασβίλι, όμως ο Ψάλτης πρόλαβε και έδιωξε τη τελευταία στιγμή.

Στο 75’ η Ανόρθωση έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Οκριασβίλι. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Χριστοφή, ο Οκριασβίλι έκανε τη κεφαλιά, ο Μιχαήλ απόκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια της φάσης από πολύ κοντινή απόσταση ο Οκριασβίλι σημάδεψε το δοκάρι. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση με αποτέλεσμα να πάρουν και αρκετά ρίσκα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο 91’ ο Σαρφό, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Λόρια έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Highlight: Η αστοχία των ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες τόσο για να ανοίξουν το σκορ, όσο και για να ισοφαρίσουν.

Ολυμπιακός (Τσ. Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (77' Μανρίκε), Γαρουφαλιάς, Ντα Κόστα, Κα (54' Κωνσταντινίδης), Σαντάνα (67' Σαρφό), Αντρέου (54' Νάνι), Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Χάνι (77' Ευτυχίδης.

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (55' Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (69' Ελουντού), Μπουσουλάζιτς (31' Μίχα), Κβιλιτάια, Ρισβάνης, Χουσμπάουερ (69' Χριστοφή).

Σκόρερ: 9' Κα, 91' Σαρφό / -

Κίτρινες: 56' Κωνσταντινίδης / 53' Νταουσβίλι, 62' Χουσμπάουερ.

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου.