Σήμερα... γιορτάζει η Κυρία!

Επιστροφή με εμφαντικό τρόπο στις νίκες για την ομάδα της Αμμοχώστου

Με εμφαντικό τρόπο επέστρεψε η Ανόρθωση στις νίκες, επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0 στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Τρισκόφσκι με αυτογκόλ, Οκριασβίλι και Σίλντενφελντ τα γκολ για την ομάδα του Κετσπάγια, η οποία παραμένει στην κορυφή με την Ομόνοια στους 46. Πισωγύρισμα η ήττα για την ΑΕΚ, η οποία μένει στους 35.

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 5΄, ο Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ιβάν Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε τεράστια ευκαιρία στο 19, όταν ο Τόνιο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Κωστάκη Αρτυματά. Η ομάδα της Λάρνακας είχε απάντηση, με τον Ναράνχο να τραντάζει το δοκάρι του Λόρια με εκτέλεση φάουλ στο 30’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με εκατέρωθεν δυνατές μονομαχίες και πολλά φάουλ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Ανόρθωση και πάλι. Στο 52΄, ο Οκριασβίλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για το 2-0. Η ΑΕΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν το πλασέ του Ναράνχο από πολύ ευνοϊκή θέση κατέληξε άουτ. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σκόραρε και τρίτο γκολ στο 67’, όταν ο Σίλντενφελντ σκόραρε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος. Στη συνέχεια, οι της Ανόρθωσης διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ οι της ΑΕΚ προσπάθησαν έστω για τη μείωση, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Ανόρθωση, ξεχώρισαν οι Οκριασβίλι, Νταουσβίλι και Ρενάτο Μαργκάσα. Από την ΑΕΚ προσπάθησε περισσότερο ο Ακοράν, με το που μπήκε στον αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Ανόρθωση, δεν υστέρησε κανείς. Από την ΑΕΚ, ο Τόνιο είχε ευθύνη και στα τρία γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ανόρθωση: Λόρια, Σελίν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (69' Κατσιαράβα), Ανανίτζε (55' Μανθάτης), Ράγιος, Οκριασβίλι (81' Βασιλακάκης)

ΑΕΚ: Τόνιο, Ταντί, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Γκονζάλεθ (85' Αναστασίου), Φερνάντεθ, Ναράνχο (72' Κωνσταντίνου), Γιάννου (54' Ακοράν)

Σκόρερ: 5' Τρισκόφσκι (αυτ.) 51' Οκριασβίλι, 67' Σίλντενφελντ/-

Κίτρινες: Σελίν / Σπόλιαριτς