Σούπα με (χ)αρούμενη την Καρμιώτισσα

Πήγε στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την ΕΝΠ

Ανόρθωση και Καρμιώτισσα έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και συμβιβάστηκαν με τον ένα βαθμό. Στο πρώτο ημίχρονο η Λεμεσιανή ομάδα ήταν καλύτερη και είχε τον έλεγχο. Στην επανάληψη, η «Κυρία» ανέβασε στροφές, έφτιαξε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο βαθμός της ισοπαλίας ίσως αποδειχθεί «χρυσός» για την Καρμιώτισσα καθώς, σε συνδυασμό με την ήττα της Ένωσης από την ΑΕΛ, άνοιξε τη διαφορά στο +10 και αύξησε τις πιθανότητες για παραμονή.

Οι δύο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι κάπως μουδιασμένα. Η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Κοντά στο δεκάλεπτο η Καρμιώτισσα ανέβασε στροφές και πίεσε την «Κυρία». Στο 16’ ο Ντούμπια επιχείρησε να σκοράρει με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά ο Νεόφυτος Μιχαήλ έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε εύκολα.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς ακίνδυνοι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους.

Στο 28’ ο Νεοφύτου έκανε το πλασέ με τον κίπερ της «Κυρίας» να μαζεύει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Τρία λεπτά αργότερα, η Καρμιώτισσα απείλησε με ένα φαλτσαριστό σουτ του Ντούμπια αλλά και πάλι ο Μιχαήλ έδειξε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο να παραβιαστεί η εστία του.

Η πρώτη τελική για την Ανόρθωση ήρθε στο 37’ από τον νεαρό Αργυρού η κεφαλιά του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 40’ όταν σε φάση αντεπίθεσης ο Καλτσάς βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Νεόφυτο Μιχαήλ σε δύσκολη απόκρουση.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ανόρθωση μπήκε πιο ορεξάτα στην επανάληψη σε σχέση με το πρώτο μέρος. Παρ’ όλα αυτά, δυσκολευόταν να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία της Καρμιώτισσας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 64’ και ήταν για την «Κυρία». Ο Ιωάννου έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Κνόμπλοχ μάζεψε σταθερά. Αμέσως μετά απείλησε η Καρμιώτισσα με ένα σουτ του Νεοφύτου το οποίου απέκρουσε ο Μιχαήλ.

Στο 68’ ο Γκερέρο προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μαζεύει χωρίς δυσκολία.

Η ομάδα των Πολεμιδιών έχασα κραυγαλέα ευκαιρία στο 73’ με τον Ελ Αλουχί ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Μιχαήλ και έστειλε την μπάλα άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του κίπερ της «Κυρίας».

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς πίεσε αρκετά για το γκολ αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κνόμπλοχ.

Το 0-0 ήταν και τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ανόρθωση (Μιχαήλοβιτς): Μιχαήλ, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Φερέιρα (70' Ουαρίς), Γκερέρο, Σάμπο, Ιωάννου (85' Κορρέα), Αργυρού (45' Παρούτης), Μραζ (70' Αντονίν), Χριστοφή (45' Χρυσοστόμου)

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Τσέλουστκα, Μαλόνε, Ντούμπια (62' Γκράβενμπερχ), Κουλιμπαλί (62' Ντούρις), Ελ Αλουχί (90+4' Αβραάμ), Καλτσάς (79' Μπεν Σαλάμ), Γκραντινάρου, Αγγελή, Γκαζτανάγια, Νεοφύτου

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 72' Ιωάννου / 29' Γκραντινάρου, 86' Ντούρις

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή