Στο «Παπ» κουμάντο η Ανό

Νίκη επί της Ραπίντ, αλλά αποκλεισμός από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ

Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για την Ανόρθωση στον επαναληπτικό αγώνα για τον τρίτο προκριματικό αγώνα του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Ραπίντ Βιέννης. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε με σκορ 2-1, χάρις σε γκολ των Λάφερτι και Ρουσιά. Το γκολ των Αυστριακών σημείωσε ο Κάρα στο 64' με πολύ τυχερό τρόπο. Πλέον, η ομάδα του Κετσπάγια θα διεκδικήσει την είσοδο της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά σε διπλές αναμετρήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ανόρθωση μπήκε πολύ επιθετικά, δημιουργώντας πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο με Χουσμπάουερ και Ντέλετιτς. Ο Λάζαρος στο 35' ανάγκασε τον Στρέμπινγκερ σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε αυτό που δικαιούταν. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έδωσε στον Αρτυματά φεύγοντας στην αντεπίθεση, ο αρχηγός της Ανόρθωσης έπιασε το σουτ με το αριστερό, ο Στρέμπινγκερ απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Λάφερτι με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 1-0. Η Ραπίντ, από την άλλη, απείλησε μόνο με μακρινά σουτ, μη μπορώντας να δημιουργήσει όσο θα ήθελε.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε και πάλι πολύ πιεστικά και επιθετικά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο στο 53'. Ο Ελλαδίτης έπιασε το ωραίο πλασέ από τα αριστερά, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι Αυστριακοί ισοφάρισαν το παιχνίδι κόντρα στη ροή του με πολύ τυχερό τρόπο στο 64'. Ο Φούντας έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Κάρα, αυτός έκανε το σουτ, κόντραρε στον Αμπαρτζουμιάν η μπάλα και στη συνέχεια κατέληξε στα δίκτυα, κτυπώντας ξανά στο κεφάλι του Κάρα. Στη συνέχεια, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε καλή ευκαιρία στη συνέχεια με τον Ελουντού και πήρε αυτό που δικαιούταν στο 88'. Ο Ελουντού έκανε την σέντρα, ο Στρέμπινγκερ έχασε την μπάλα και ο επερχόμενος Ρουσιάς έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

Πλέον, η ομάδα του Κετσπάγια θα αναμετρηθεί με την Χάποελ Μπερ Σεβά του Ισραήλ στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, με στόχο της την είσοδο στους ομίλους.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (71' Ελουντού), Πόποβιτς (75' Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς ( 65' Χριστοφή), Χριστοδουλόπουλος (75' Ιωάννου), Λάφερτι (65' Ρουσιάς)

Ραπίντ Βιέννης: Στρέμπινγκερ, Σικ (60' Βίμερ), Γκρέϊμλ, Χόφμαν, Ούλμαν, Αράσε (79' Σουλτσμπάχερ), Γκρουλ (66' Νασμούλερ), Γκράχοβατς, Λιούμπισιτς (60' Σούστερ), Κάρα (79' Κιταγκάβα), Φούντας

Σκόρερ: 45' +1' Λάφερτι, 88' Ρουσιάς/ 64' Κάρα

Κίτρινες κάρτες: Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος, Ρισβάνης, Αρτυματάς, Λάφερτι / Ούλμαν, Γκρέϊμλ, Λιούμπισιτς