Την «πάτησε» από τον ψυχωμένο Ακρίτα η «Κυρία»!

Η Ανόρθωση έπαιζε με παίκτη περισσότερο για 80+ λεπτά όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την γκέλα

Συμβιβασμός στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την Ανόρθωση και τον Ακρίτα Χλώρακας να μένουν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν εκμεταλλευτήκαν τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ραμίρες 48’, Ραμίρες (αυτ) 50’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και τον Ακρίτα να θέλει να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βαράντα να παίρνει την μπάλα μέσα στη περιοχή, να κάνει το πλασέ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο από κοντινή απόσταση.

Τρία λεπτά μετά, τα δεδομένα στην αναμέτρηση άλλαξαν με τον Σαραβάνια να δέχεται την κόκκινη κάρτα αφού ανέκοψε τον Σαμπό την στιγμή που ο τελευταίος έφευγε μόνος του για να βρεθεί απέναντι από τον Περντρέου.

Με την Ανόρθωση να έχει από νωρίς την αριθμητική υπεροχή, βγήκε μπροστά με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία  στο 18’ με τον Αμπαρτζουμιάν να βρίσκει τον Ουάρντα στο δεύτερο δοκάρι, και τον Αιγύπτιο να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Περντρέου.

Στο 29ο λεπτό, η ομάδα του Μίλανιτς σκόραρε με κεφαλιά του Κορέα μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτσε όμως λίγα λεπτά μετά το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει εάν όντως ο αμυντικός της Ανόρθωσης ήταν εκτεθειμένος.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Βαρωσιώτικη ομάδα να έχει την υπεροχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περαιτέρω την εστία του Ακρίτα. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης για τον Ακρίτα που μόλις στη πρώτη του επίσκεψη στα καρέ της «Κυρίας» στο 48’, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Εράσο έκανε την κεφαλιά-πάσα μετά από εκτέλεση κόρνερ βρίσκοντας τον Ραμίρες ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Δύο λεπτά μετά όμως ο Ραμίρες έγινε πρωταγωνιστής αυτή την φορά ενάντια στην ομάδα του αφού με το δικό του αυτογκόλ η Ανόρθωση έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο Αμπαρτζουμιάν πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον ποδοσφαιριστή της Παφιακής ομάδας να βάζει το κεφάλι του και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Περντρέου.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες και τους γηπεδούχους να πιέζουν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Στο 71’ η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ράντονιτς όμως το τέρμα και πάλι ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, αφού ο Ουάρντα που συμμετείχε στην φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

Τέσσερα λεπτά μετά, η ομάδα του Μίλανιτς απείλησε ξανά με τον Ουαρίς να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Αμπαρτζουμιάν και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Η πίεση της Βαρωσιώτικης ομάδας συνεχίστηκε και έχασε τεράστια φάση στο 80’ με τον Σαμπό να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Ουάρντα αλλά να βρίσκει και πάλι σε ετοιμότητα τον πορτιέρο του Ακρίτα ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά πριν το 90’ ο Ουαρίς έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του από το ύψος της περιοχής να εξουδετερώνεται και πάλι από τον εξαιρετικό Περντρέου.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 με την Ανόρθωση να είναι η χαμένη της σημερινής αναμέτρησης αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα που είχε για περίπου 80 λεπτά.

Ανόρθωση (Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέα (43' Χαρογιάν), Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Σαμπό, Ιωάννου (67' Ράντονιτς), Εμπραλίτζε (46' Ουαρίς), Ουάρντα, Νινγκά (88' Χριστοφή ).

Ακρίτας Χλώρακας (Μπαντία): Περντρέου, Πογκέν (60' Αμπντουραχίμι), Άμπραχαμ, Εράσο (90' Κονέ), Γιαγκό, Σέχιτς, Βαράντα (11' Καραμόκο), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική (46' Ραμίρες), Αραούχο.

Σκόρερ: 50' Ραμίρες (αυτ.) / 48' Ραμίρες

Κίτρινες: 55' Ουάρντα / 55' Εράσο, 69' Μπερνάρντι, 83' Σέχιτς

Κόκκινες: - / 8' Σαραβάνια

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης