Τρούγιτς, Ασάντε και Αγριμάκης… «σόκαραν» την Ανόρθωση

Ήττα – έκπληξη για την «Κυρία» που έχασε απ’ την ουραγό Δόξα (2-0) και έπεσε στην πέμπτη θέση

Γερό «χαστούκι» από τη Δόξα στην Ανόρθωση μέσα στο «Αντώνης Παπάδοπουλος». Η ομάδα της Κατοκωπιάς πήρε πολύτιμο «διπλό» επικρατώντας με 2-0 της «Κυρίας», έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τον σκόρερ Τρούγιτς, αλλά και τον Αγριμάκη που είπε «όχι» στο 90’ σε εκτέλεση πέναλτι του Γκασαμά, ενώ τα εύσημα αξίζουν και στον Ασάντε που στο 90+5’ σφράγισε τη νίκη της Δόξας. Η ομάδα του Γκαγιέγο γενικότερα δεν είχε καλή εμφάνιση, κάνοντας ένα από τα χειρότερα της παιχνίδια για φέτος, μη έχοντας δημιουργικότητα και καθαρό μυαλό για να φτιάξει αρκετές φάσεις. Η Δόξα με αυτή τη πρώτη εκτός έδρας νίκη της έφτασε στους 13 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση, που δέχτηκε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της, έμεινε στους 40 βαθμούς και στην 5η θέση.

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά μπήκε καλύτερα, κράτησε μπάλα με σκοπό να απειλήσει τον αντίπαλο, ενώ από την άλλη η Δόξα έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, να αμυνθεί και να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 11ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς με τον Ουαρίς εντός περιοχής, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως ο Αγριμάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση προσπάθησε να πιέσει ψηλά, όμως σε μία αδράνεια στην άμυνα της έπαθε τη ζημιά.

Στο 19’ μετά από μπαλιά του Αντωνιάδη προς τον Τρούγιτς, αυτός έκανε ωραία ντρίμπλα στον Κάργα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Μιχαήλ, βάζοντας τη Δόξα μπροστά στο σκορ στην πρώτη της φάση στον αγώνα.

Στη συνέχεια μετά το γκολ της Δόξας η Ανόρθωση προσπάθησε να πιέσει ψηλά για να απειλήσει, όμως δυσκολεύτηκε αρκετά.

Η πρώτη καλή φάση για την «Κυρία» μετά το τέρμα που δέχτηκε ήρθε στο 40’ με τον Ουαρίς να δίνει στο Φερέιρα, όμως αυτός ολομόναχος στο ύψος της περιοχής έκανε ένα πολύ κακό πλασέ που έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Αγριμάκη.

Στο 45+1’ χάθηκε άλλη καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση, όμως ο Φερέιρα από καλή θέση πλάγια έκανε τη χειρότερη επιλογή που μπορούσε στέλνοντας την μπάλα αρκετά πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά μετά η «Κυρία» έχασε άλλη μεγάλη φάση με τον με τον Κορέια, εντός περιοχής έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με το 1-0 υπέρ της Δόξας.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να κρατήσει μπάλα, να πιέσει ψηλά και να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 51’ χάθηκε καλή φάση για την ομάδα του Γκαγιέγο μετά από ωραίο κλέψιμο του Τσίκο έδωσε στον Φερέιρα, αυτός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Μετέπειτα η Δόξα κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την Ανόρθωση, αφήνοντας της να έχει μία ανούσια κατοχή χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα, έχοντας έλλειψης δημιουργικότητας.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση ανέβηκε και έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 90’ μετά από εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Τσίκο, ο Αγριμάκης είπε «όχι» στον Γκασαμά, κρατώντας το 1-0 για τη Δόξα.

Στις καθυστερήσεις η Δόξα σε μία αντεπίθεση μετά το λάθος του Κάργα, ο Ασάντε βγήκε απέναντι από τον Μιχαήλ και με ψύχραιμο πλασέ στο 90+5’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Οι εντεκάδες:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Φερέιρα (67' Παρούτης), Τιουνέ, Ουαρίς (75' Τζουλίου), Γκασαμά, Κίκο (67' Χρυσοστόμου), Μουσοντά (46' Τσίκο).

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μακούν, Αντωνίου, Κορρέα, Τζουλίου, Κωνσταντίνου.

ΔΟΞΑ: Αγριμάκης, Τάντι, Τρούγιτς (76' Τραϊτσέφσκι), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ. (74' Αλσέους), Πούριτς, Ασάντε, Χάνι.

Στον πάγκο: Αντωνίου Α., Κυριάκου Π., Τραϊσέφσκι, Ναμπί, Λοϊζίδης, Σκόκλουντ, Αλσέους.

Σκόρερ: /19' Τρούγιτς, 90+5' Ασάντε

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Rapuano Antonio