«Ζωντανή»... μέσω πέναλτι η Ανόρθωση!

Αγχωτική πρόκριση για την «Κυρία», που απέκλεισε την Ένωση στη διαδικασία των πέναλτι

Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε η Ανόρθωση στους «8» του Κυπέλλου, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι με 4-3 την ΕΝΠ, ενώ η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Η «Κυρία» με ήρωα τον Λόρια, ο οποίος απέκρουσε το πρώτο χαμένο πέναλτι στη ψυχοφθόρα διαδικασία, έδωσε ψυχολογία στην υπόλοιπη ομάδα για να έρθει η πρόκριση.

Με αυτό το επίτευγμα η Ανόρθωση μπορεί να ελπίζει ότι αυτή η χρονιά μπορεί να σωθεί μέσω του Κυπέλλου, κατακτώντας το Κύπελλο και να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση είχε την κατοχή υπέρ της και πατούσε καλύτερα, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σε μεγάλο βαθμό την εστία του Παναγιώτου. Από την άλλη ΕΝΠ μπήκε μέσα στο γήπεδο με ξεκάθαρο πλάνο, να αμυνθεί, περιορίζοντας τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου και να χτυπήσει στην κόντρα.

Την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα την βρήκε η Ανόρθωση στο 3ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Γουαρίς, μάζεψε ο Παναγιώτου, ενώ στο 10ο λεπτό ο Τεχέρα απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο κίπερ της ΕΝΠ έδιωξε με γροθιές.

Η ομάδα του Παραλιμνίου είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, καθώς στο 12ο λεπτό ο Μέιρα με σουτ εκτός περιοχής, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια. Δύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση απάντησε στην καλή φάση της ΕΝΠ, με διαγώνιο σουτ του Χριστοφή, όμως ο Παναγιώτου έδιωξε σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς κρατούσε μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως και η ΕΝΠ στεκόταν καλά μέσα στο γήπεδο και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο, ο οποίος απείλησε ακόμη μία φορά στο ημίχρονο με μακρινό σουτ του Ιωάννου, το οποίο εξουδετέρωσε ο Παναγιώτου.

Για την Ανόρθωση σημειώθηκε και μία αρνητική εξέλιξη, καθώς αποχώρισε ως τραυματίας 38’ ο Γουαρίς για να δώσει τη θέση του στον Εμπραλίντζε.

Μετά από εκείνο το σημείο δεν σημειώθηκε κάποια άλλη ευκαιρία και έτσι το πρώτο μέρος έληξε στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, γυρόφερνε συνεχώς έξω από την μεγάλη περιοχή της ΕΝΠ, όμως και πάλι είχε αδυναμία στη δημιουργία μεγάλων και ουσιαστικών ευκαιριών.

Με το «καλημέρα» του ημιχρόνου η Ανόρθωση απείλησε με δύο φάσεις με Σαμπό και Χριστοφή στο 49’ και στο 50’, όμως τα σουτ τους έφυγαν εκτός εστίας.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν μονόλογος με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή υπέρ της, όμως ήταν ανούσια, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά και να σκοράρει.

Από την άλλη η ΕΝΠ είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο και έμεινε πιστή σε αυτό, καθώς αμύνθηκε αρκετά καλά, περιόρισε τον αντίπαλο για να κρατήσει το μηδέν παθητικό και αν μπορέσει να χτυπήσει στην αντεπίθεση καλώς. Όμως δεν τα κατάφερε να απειλήσει σε καμία στιγμή.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση πίεσε ψηλά και γυρόφερνε έξω από την μεγάλη περιοχή της ΕΝΠ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Παράταση

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στο αμυντικό τους κομμάτι, η κούραση φαινόταν στα πόδια των παικτών τους και δεν είχαμε αρκετές φάσεις. Αμφότερες δημιούργησαν από μία καλή φάση στα επιπλέον 30 λεπτά, με τον Κορτές στο 93’ με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω και τον Κωνσταντίνου στο 112’ με σουτ εκτός περιοχής να αναγκάζει τον Λόρια σε δύσκολη επέμβαση.

Πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι η Ανόρθωση ήταν πιο εύστοχη αλλά και πιο τυχερή, καθώς ο Παναγιώτου είχε την άτυχη στιγμή να μαντέψει σωστά ένα πέναλτι και η μπάλα να περάσει μέσα από τα χέρια του και να καταλήξει στα δίχτυα. Στα πέναλτι μεγάλος ήρωας για την Ανόρθωση ήταν ο Λόρια ο οποίος απέκρουσε το πρώτο χαμένο πέναλτι στη ψυχοφθόρα διαδικασία, έδωσε ψυχολογία στην υπόλοιπη ομάδα για να έρθει η πρόκριση. Πέναλτι από την ΕΝΠ έχασαν οι Βουκσένοβιτς και Λουσέρο, ενώ από την Ανόρθωση ο Κορτές δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγιώτου. Το τελευταίο πέναλτι εκτέλεσε ο Δημήτρης Χριστοφή, ο οποίος σκόραρε και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της Αμμοχώστου κόντρα στην ομάδα που τον ανέδειξε όταν ήταν σε νεαρή ηλικία.

Δείτε εδώ λεπτο προς λεπτο την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Σαμπό, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Παρούτης, Κορτές, Αντωνίου, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κωνσταντίνου.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Κορσία, Ντα Σίλβα, Φερνάν, Ρουσιάς, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Λαμί.

Στον πάγκο οι Κόστιτς, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.