Νίκη με ρεζέρβες και το μυαλό σε Ανόρθωση

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ βρήκαν και δυο δοκάρια. Από την άλλη η ΕΝΠ πάλεψε όσο μπορούσε και κόντεψε στο τέρμα με ένα δοκάρι του Ντένινγκ όμως στην τελική έφυγε από το ΓΣΠ χωρίς βαθμό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, μιας και στα 12 δευτερόλεπτα και μετά από λάθος των παικτών της ΕΝΠ, ο Μπεν Σαχάρ βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής με το πλασέ του όμως να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Μετά και το αρχικό σοκ που υπέστη η ΕΝΠ με τη φάση στα 12 δευτερόλεπτα, προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 10 όμως και πάλι το ΑΠΟΕΛ βρήκε καλή στιγμή με ένα σουτ του Ντε Βινσέντι από πλάγια θέση εκτός περιοχής να φεύγει λίγο έξω.

Και αφού προειδοποίησε το ΑΠΟΕΛ στο 16’ ήρθε και το 1-0. Ο Μπεν Σαχάρ βρήκε με το κεφάλι τον Γαβριήλ, ο οποίος πέρασε τον Κοτσώνη και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκατσέφσκι για το 1-0.

Η αντίδραση από την ΕΝΠ ήρθε με μια φάση στο 19’, όταν ο Ουντόζι κέρδισε κεφαλιά στην περιοχή, όμως δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντε Βινσέντι βρέθηκε στην περιοχή της ΕΝΠ, έκανε το σουτ, ο Γκατσέφσκι όμως ακούμπησε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο δοκάρι.

Ο χρόνος περνούσε και το ΑΠΟΕΛ έλεγχε τον αγώνα. Μάλιστα όταν ανέβαζε ταχύτητα οι παίκτες της ΕΝΠ δυσκολεύονταν να ακολουθήσουν. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» μέχρι και το τέλους του πρώτου ημιχρόνου είχαν ακόμη μερικές τελικές, χωρίς όμως να βρουν στόχο τα σουτ των Ντε Βινσέντι και Κατσαντώνη. Πέραν όμως των σουτ αυτών το ΑΠΟΕΛ είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, με την τελική πάσα σε τρεις περιπτώσεις μην είναι σωστή, ενώ σε μια ακόμη το κοντρόλ του Μπεν Σαχάρ να μην είναι σωστό και δίνει την ευκαιρία σε αμυντικό της ΕΝΠ να διώξει πριν αυτός πλασάρει για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Με την αρχή του Β’ ημιχρόνου η ΕΝΠ προχώρησε σε τρεις αλλαγές, μια κίνηση που δεν ξάφνιασε μιας και όντως υπήρχαν ποδοσφαιριστές της ομάδας που ήταν πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης.

Στο 49’ ο Ντένινγκ δοκίμασε ένα σουτ από αρκετή απόσταση με τον Σίλβα να διώχνει σε κόρνερ. Η ΕΝΠ πάντως έδειχνε να πατά καλύτερα και πίεζε για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη ευκαιρία.

Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και από το 60’ μέχρι το 65’ είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες. Δυο φορές η προβολή του Κατσαντώνη σταμάτησε σε παίκτες της ΕΝΠ, είχε μια απόκρουσε σε πλασέ του Μπεν Σαχάρ ο Γκατσέφσκι, και ένα σουτ του Γαβριήλ που πέρασε λίγο έξω.

Στο 69’ όμως και πάλι ο Ντένινγκ απείλησε με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο νίκησε μεν το Σίλβα, σταμάτησε δε στο δοκάρι.

Τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αν και το 1-0 ως αποτέλεσμα είναι ρευστό και ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να αλλάξει. Τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 90’ όταν ο Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή της ΕΝΠ από δεξιά και το σουτ να σταματά στο δοκάρι.

Κάπως έτσι το ΑΠΟΕΛ έφθασε σε μια ακόμη νίκη και πηγαίνει στον ημιτελικό της Τετάρτης με την καλύτερη ψυχολογία.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Αποστολάκης, Σιέλης, Ζόρζε, Γουίλερ, Ντίας, Ντε Βινσέντι (89' Σαμπάλα), Γαβριήλ (79' Ζαχίντ), Κατσαντώνης (67' Βρόντης), Κλωναρίδης (67' Νούχιου), Μπεν Σαχάρ (79' Εντογκάλά)

ΕΝΠ (Ελευθερίου): Γκατσέφσκι, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε, Κοτσώνης (45' Ίρεπ), Λουσέρο (45' Μπαρμπόζα), Μπάρνι, Φελίπε, Ουντότζι (73' Μπελόνε), Μαρκόφσκι (45' Κοσμά), Ντένινγκ, Νγκο

Σκόρερ: Γαβριήλ (16') / -

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -